نگرانی سازمان امنیت و همکاری اروپا از تحرکات نظامی جدید در مرز اوکراین

پس از آنکه ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا ورود کاروان‌هایی از تانک‌ها، خمپاره‌ اندازها و سربازان را به مناطق شرقی تحت کنترل جدایی طلبان اوکراین رصد کردند، این سازمان نگرانی خود را در مورد این موضوع ابراز کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا در بیانیه‌ای اعلام کردند که حرکت کاروان‌هایی از تسلیحات و تانک‌هایی را به دونتسک و نزدیکی ماکیوکا در شرق اوکراین تحت کنترل جدایی طلبان رصد کرده‌اند.

گزارش این سازمان یک روز پس از آن منتشر شد که ارتش اوکراین اعلام کرد، ستونی از تانک‌ها و سایر تسلیحات نظامی را مشاهده کرده که از روسیه وارد مرز اوکراین شده و به سمت مناطق شرقی در حرکت‌اند؛ گزارشی که مسکو آن را رد کرد.

نمایندگان سازمان امنیت و همکاری اروپا که آتش بس امضا شده در سپتامبر سال جاری میلادی میان کی‌یف و مخالفان در مینسک بلاروس را نظارت می‌کنند اعلام کردند بیش از 40 کامیون و تانکر در بزرگراه شرقی حومه ماکیوکا در حرکت بوده‌اند. 19 کامیون بزرگ با استتار و بدون پلاک که هر کدام حامل یک خمپاره انداز 122 میلی متر و پرسنل با یونیفورم‌های سبز پررنگ بدون آرم در میان این کامیون‌ها و تانکرها بودند. همچنین شش تانکر حمل سوخت و نفربرهای مسلح نیز در میان این کاروان خودروها گزارش شده است.

ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا همچین اعلام کردند که کاروانی متشکل از 9 تانک چهار T72 و پنج T64 را مشاهده کردند که به سمت جنوب غرب دونتسک در حرکت بودند. این مناطق همچنان تحت کنترل جدایی طلبان است.

دیدیر بورکهالتر، رئیس این سازمان که وزیر امور خارجه سوئیس نیز است، نگرانی خود را بابت تداوم خشونت‌ها در مناطق شرقی اوکراین ابراز داشت و از تمامی طرف‌های درگیر خواست تا به آتش بس سپتامبر پایبند بمانند.

انتهای پیام

کد N570151