رویترز: جمهوری‌خواهان به دنبال افزایش فشار بر اوباما درباره تهران‌ هستند

سیاسی

خبرگزاری رویترز در گزارشی با پرداختن به تاثیر پیروزی جمهوری‌خواهان در انتخابات آمریکا بر سیاست‌های این کشور نوشت: تغییر قدرت در مجلس سنا دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران را سخت‌تر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و به نقل از خبرگزاری رویترز، اگر چه رهبران اکثریت دموکرات در سنای آمریکا از سیاست‌های باراک اوباما برای دستیابی به اهداف بین‌المللی‌اش حمایت می‌کردند، اکنون جمهوری خواهان پس از پیروزی در انتخابات قصد دارند کاخ سفید را برای اتخاذ رویکردی سخت‌گیرانه‌تر در قبال ایران، روسیه و نیروهای داعش در عراق و سوریه تحت فشار قرار دهند.

به نظر می‌آید رویکرد جمهوری خواهان پس از آن که توانستند اکثریت سنا را به دست آورند بر این اساس باشد که سیاست‌های مداخله گرانه‌تری را در حوزه سیاست خارجی اتخاذ کنند.

بر اساس گزارش رویترز، جان مک کین و لیندزی گراهام دو تن از جنگ طلب‌ترین سناتورهای واشنگتن پس از موفقیت جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان و سنا احتمالا ریاست دو کمیته اصلی در مجلس سنا را به دست خواهند آورد.

مک کین که همواره خواهان واکنش کوبنده‌تر در اوکراین و سوریه بوده ممکن است سرپرستی کمیته نیروهای نظامی سنا را عهده‌دار شود که بر سیاست آمریکا در حوزه نظامی نظارت می‌کند. این بدین معنی است که می‌تواند اختیاراتی در تعیین بودجه و اهرمی قوی در سیاست داشته باشد.

هم‌چنین گراهام ممکن است سرپرستی یک کمیته فرعی را به دست آورد که کنترل بودجه وزارت امور خارجه را بر عهده دارد.

علاوه بر این، تغییر قدرت در مجلس سنا می‌تواند تاثیر زیادی بر توافقاتی داشته باشد که دولت آمریکا با دیگر کشورها انجام می‌دهد. بنابراین یک فرصت بسیار خوب برای جمهوری خواهان ایجاد می‌شود تا در توافقی که اوباما تلاش می‌کند با ایران به آن برسند قدرت‌نمایی کنند.

اوباما برای این که بتواند به توافق نهایی دست پیدا کند باید تهران را متقاعد کند که واشنگتن تحریم‌ها را لغو خواهد کرد. جمهوری خواهانی که نگران‌اند اوباما در این مذاکرات امتیازات زیادی خواهد داد درصدد‌ند تا فشار را بر تهران افزایش دهند و حتی تحریم‌های بیش‌تری را علیه ایران اعمال کنند.

هافینگتن پست در پایان یادآور شد: جمهوری خواهان هم‌چنین خواهان اتخاذ سیاست‌های سختگیرانه‌تر در قبال روسیه و داعش هستند.

انتهای پیام

کد N570106