ظریف: رفع تحریم ها و غنی سازی ایران مهمترین محور مذاکرات سه جانبه مسقط است

بین الملل

وزیر امور خارجه ایران در سفر به مسقط برا ی حضور در نشست سه جانبه با همتای آمریکایی خود و مسئول سابق سیاست خارجی آمریکا عنوان داشت که محورهای اصلی گفتگوهای امروز لغو تحریم و ادامه غنی سازی در ایران است.

به گزارش خبرگزاری مهر، "محمد جواد ظریف" در گفتگو با پرس تی وی با بیان اینکه تحریم های اعمال شده علیه ایران به اهداف خود نرسیده گفت: تحریم های غیرقانونی علیه ایران نتوانسته اهدافی که کشورهای تحمیل کننده فشارها در نظر داشتند را محقق کند. این تحریم ها بخشی از راه حل نیست و غیرقانونی بوده و خواست آنهایی که این تحریم ها را تحمیل کردند به دنبال آن بودند، محقق نکرده است.

وزیر خارجه ایران تصریح کرد: مهم است که غرب این مسئله را بفهمد که تحریم ها هرگز به راه حلی برای این موضوع ختم نمی شود. تحریم ها بخشی از راه حل نیست. تحریم ها مهمترین بخش مشکل به حساب می آید. ماهیت تحریم ها غیرقانونی است. این تحریم ها باید لغو شود. این تحریم ها هیچ نتیجه مثبتی به همراه نداشته است. تنها چیزی که این تحریم ها برای غرب به همراه داشت، حدود 19 هزار سانتریفیوژ بوده است.

ظریف تأکید کرد که لغو تحریم ها، موضوع اصلی و مهم مذاکرات است و ادامه داد که میزان فعالیت های غنی سازی ایران، یکی دیگر از موضوعات کلیدی این گفتگوها است.

ظریف ادامه داد که ایران معتقد است که توافق نهایی درباره برنامه هسته ای ایران تنها زمانی محقق خواهد شد که طرف دیگر مذاکره‌کننده تمایل سیاسی برای انجام چنین توافقی داشته باشد.

وی تأکید کرد که مذاکرات امروز یکشنبه با کری و اشتون برای نزدیک کردن نقطه نظرات طرفین به یکدیگر متمرکز است.

بعد از مذاکرات سه جانبه، اشتون روز سه شنبه هفته جاری ریاست نشست مدیران سیاسی گروه 1+5 در مسقط را برعهده خواهد داشت.