همه‌پرسی نمادین استقلال کاتالونیا

اسپانيا

در حالیکه جدایی طلبان کاتالونیا خود را برای حضور "چشمگیر" در رفراندوم نمادین امروز (یکشنبه) آماده می‌کنند، بسیاری از ساکنان این منطقه که خواهان ماندن زیر لوای اسپانیا هستند، قصدی برای شرکت در این همه‌پرسی استقلال ندارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، خوآنخو گونزالس، 47 ساله و یک روزنامه نگار سابق از کاتالونیا می‌گوید: صادقانه باید بگویم که امروز در خانه‌ می‌مانم و در این رفراندوم شرکت نمی‌کنم. این یک نمایش است.

آرتور ماس، رئیس دولت منطقه‌ای کاتالونیا تصمیم داشت تا رفراندومی غیرالزام آور را برای استقلال این منطقه برگزار کند اما پس از حکم ماه سپتامبر دادگاه قانون اساسی اسپانیا مبنی بر غیرقانونی بودن این همه‌پرسی، تصمیم گرفت تا آن را به صورت نمادین برگزار کند.

در همین حال معاون نخست وزیر اسپانیا این رفراندوم نمادین را یک تقلب قانونی خوانده و دادگاه قانون اساسی این کشور روز سه شنبه به دولت منطقه‌ای کاتالونیا دستور داد تا این رفراندوم را تعلیق کند اما دولت کاتالونیا می‌گوید این یک رفراندوم سمبلیک است و شهروندان حق دارند در این همه‌پرسی شرکت کنند.

آرتور ماس از شهروندان کاتالونیا خواسته تا به صورت گسترده در این رفراندوم حاضرشوند و درس بزرگی از دموکراسی را نشان دهند.

این در حالی است که ماتیاس آلونسو، از حزب "شهروندان" که با استقلال کاتالونیا مخالف است، گفت: احزاب سیاسی و انجمن‌ها که مخالف استقلال هستند تلاش دولت منطقه‌ای کاتالونیا را در برگزاری این رفراندوم رد کرده و قصد بایکوت کردن آن را دارند. این یک شوخی بزرگ است؛ این رفراندوم غیرقانونی، غیر مشروع و ضد دموکراسی است و ما در آن شرکت نمی‌کنیم.

"جامعه مدنی کاتالان" که انجمنی تازه تاسیس است نیز اعلام کرده که مخالف این رفراندوم و جدایی از اسپانیاست و در این رفراندوم نمادین شرکت نمی‌کند.

ساکنان کاتالونیا به خاطر این رفراندوم دچار دو دستگی شده‌اند به طوری که 49 درصد مخالف آن و 44 درصد موافق آن هستند.

انتهای پیام

کد N569644