راهپیمایی اعتراضی هزاران تن از رومانیایی‌ها علیه انتخابات ریاست جمهوری

حدود 10 هزار تن از مردم رومانی با برگزاری راهپیمایی علیه انتخابات ریاست جمهوری این کشور دست به اعتراض زدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این معترضان دولت رومانی را به محدود کردن رومانیایی‌های خارج از این کشور برای رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری متهم کردند.

هزاران تن از اتباع رومانی که در خارج از کشور ساکن هستند، احتمالا نتوانستند در انتخابات ریاست جمهوری دوم نوامبر 2014 و به خاطر کمبود حوزه‌های رای‌گیری در فرانسه، آلمان و انگلیس رای دهند.

ویکتور پونتا، نخست‌وزیر رومانی با کسب 40 درصد آراء موفق شد دور نخست این انتخابات را با موفقیت پشت سر بگذارد و کلاوس یوهانیس، رقیب محافظه کار وی تنها 30 درصد آرا را به دست آورد.

البته یوهانیس موفق شد46 درصد آراء را در میان اتباع رومانی ساکن خارج کسب کند در حالیکه پونتا 18 درصد آرا را کسبک کرد.

دور دوم این انتخابات 16 نوامبر 2014 برگزار می‌شود. قریب به 7000 تن ازساکنان رومانی در شمال غرب دست به راهپیمایی زده و 1500 تن دیگر نیز در غرب این کشور راهپیمایی اعتراضی برگزار کردند.

معترضان در غرب رومانی خواستار استعفای پونتا شده و صدها معترض دیگر نیز در بخارست، پایتخت و دو شهر دیگر دست به راهپیماییزدند.

ترایان باسسکو، رئیس جمهور در حال کناره گیری رومانی روز شنبه به وزیر امور خارجه کشور گفت که استعفا دهد و این در حالی است که وی متعهد شده شرایطی را برای برگزاری دور دوم انتخابات در 16 نوامبردر حوزه‌های خارج از کشور بهتر کند.

انتهای پیام

کد N569472