مسقط میزبان مذاکرات حساس/ حجم غنی سازی و نحوه لغو تحریم ها ازموارد اختلاف

مذاکرات هسته ای ایران, گروه پنج بعلاوه یک

وزیر امور خارجه و رییس هیات مذاکره کننده هسته ای کشورمان برای دور جدید گفت و گوهای هسته ای با گروه ۱+۵ به عمان رفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  قرار است دکتر ظریف امروز در دیداری سه جانبه با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و کاترین اشتون هماهنک کننده مذاکرات هسته ای گفتگو کند . مذاکرات ظریف ، کری و اشتون ، دوشنبه نیز ادامه خواهد یافت و گفتگوهای ایران و 1 +5 نیز روز سه شنبه در مسقط برگزار می شود .

ضرب الاجل تعیین شده برای رسیدن به توافق در این مذاکرات ، 24 نوامبر، 3 آذرماه  است .

پیش از این، ظریف، کری و اشتون در روزهای 22 تا 24 مهرماه با یکدیگر دیدار سه جانبه داشتند و درباره موضوع های اختلافی یعنی میزان غنی سازی اورانیوم ایران، نحوه لغو (برداشتن) تحریم ها و مدت زمان توافق مذاکره کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان پس از ورود به عمان گفت: بهترین راه حل برای غرب این است که به واقعیت بی اثر بودن تحریم ها توجه کند .

آقای ظریف با اشاره به اینکه رفع تحریم ها و میزان فعالیت های غنی سازی ایران موضوع کلیدی گفتگوهایش با جان کری و کاترین اشتون خواهد بود گفت به اعتقاد ایران اگر طرف مقابل  عزم سیاسی داشته باشد ، دست یابی به توافق نهایی بر سر برنامه ی انرژی هسته ای ایران ممکن است .

وی تاکید کرد : برنامه هسته ای ایران هیچگاه هدف نظامی نداشته و نخواهد داشت.
وزیر امور خارجه در خصوص انتخاب عمان به عنوان میزبان مذاکرات گفت: با توجه به اینکه عمان نقش قابل توجهی در شروع روند مذاکرات داشته است امیدواریم با حضور در مسقط بتوانیم از تلاش هایی که دولت عمان در این زمینه کرده قدردانی کنیم.
سید عباس عراقچی ، معاون وزیر امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان نیز با تأکید بر اینکه هیچ کس خواستار بازگشت به شرایط قبل از توافق ژنو نیست اظهار داشت این امر برای همه، یک سناریوی خطرناک خواهد بود.

آقای عراقچی گفت ما اصولی داریم که باید رعایت شود و اگر طرف مقابل با حسن نیت بیشتری در مذاکرات شرکت کند و خود را از توهمات مربوط به  سلاح هسته ای و این گونه مسائل نجات دهد و نگاهی واقعی به ایران داشته باشد ، رسیدن به توافق بسیار نزدیک خواهد بود.

وی درباره تلاش ها برای دستیابی به راه حل های میانه و جایگزین در صورت شکست مذاکرات و ماهیت این راه حل های میانه گفت: در این خصوص هنوز هیچ صحبتی نشده است .
کد N569459