پلیس هند مظنون توطئه قتل نخست‌وزیر بنگلادش را دستگیر کرد

پلیس هند امروز (شنبه) اعلام کرد، ماموران پلیس این کشور یک زن 36 ساله مظنون به دست داشتن در نقشه ترور نخست وزیر بنگلادش و انجام یک کودتا را دستگیر کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این دستگیری چند روز پس از آن صورت گرفت که مقامات امنیتی هند گفتند، آن‌ها توطئه اعضای "جماعت المجاهدین" که شیخه حسینه، نخست وزیر بنگلادش را هدف گرفته بودند، خنثی کردند. گروه جماعت المجاهدین به انجام حملات مختلف در بنگلادش متهم شده است.

مقامات هند گفتند، این گروه همچنین قصد داشت تا خالده ضیاء، رهبر اپوزیسیون بنگلادش را نیز ترور کنند. حسینه و ضیاء بیش از یک دهه است که بر سیاست‌های بنگلادش تسلط دارند.

رئیس پلیس ایالت آسام گفت: این زن همچنین به جمع آوری تسلیحات با هدف راه‌اندازی جنگی علیه هند، متهم شده است. این مظنون توسط یگان عملیات ویژه پلیس آسام دستگیر شده و امروز محاکمه می‌شود.

این توطئه ترور پس از آن آشکار شد که ماه گذشته دو تن از اعضای گروه جماعت المجاهدین در حالی که در خانه‌ای در بنگال غرب واقع در شرق هند بمب‌های دست ساز می‌ساختند، در انفجاری کشته شدند.

پلیس هند می‌گوید، این شبه نظامیان اهل بنگلادش بودند و از هند به عنوان پایگاهی امن برای انجام حملاتشان استفاده می‌کردند.

بنگلادش از سال 1971 میلادی که از پاکستان جدا و مستقل شده است با سه کودتای نظامی بزرگ و دو شورش کوچک دست و پنجه نرم کرده است.

انتهای پیام

کد N568866