مهر گزارش می دهد؛

احتمال حضور غایبان در جلسه سه شنبه/ انتخاب روحانی برای دبیر کلی جامعه روحانیت صحت ندارد

سیاست

جلسه این هفته جامعه روحانیت در حالی روز سه شنبه برگزار می‌شود که به گفته سخنگوی جامعه روحانیت مبارز تعیین جایگزین آیت الله مهدوی کنی در دستور کار این جلسه قرار دارد.

خبرگزاری مهر- سرویس سیاسی: جامعه روحانیت مبارز یکی از ارکان اصلی مجموعه اصولگرایی است که همواره  اهمیت و جایگاه تعیین کننده ای در میان این مجموعه داشته است. شهید مفتح، شهید بهشتی، شهید مطهری، شهید باهنر، آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، آیت‌الله سیدعبدالکریم موسوی اردبیلی، آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی و آیت‌الله محمدعلی موحدی کرمانی از پایه گزاران این تشکل سیاسی در سال 56 بوده اند. شهید مفتح اولین دبیر کل جامعه روحانیت مبارز بود  که پس  از شهادت وی مرحوم آیت الله مهدوی کنی دبیر کل این جامعه شد.

 در چند سال گذشته چهره هایی چون حجت اسلام ناطق نوری، هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی که از اعضای این تشکل سیاسی بودند حضورشان در جلسات جامعه روحانیت مبارز کمرنگ شد و در نهایت غیبت همیشگی آن ها در جلسات به روندی عادی تبدیل شد.

در همین باره حجت السلام ناصحی عضو جامعه روحانیت مبارز به مهر گفت: هاشمی رفسنجانی، امامی کاشانی، ناطق نوری و روحانی از سابقین جامعه روحانیت مبارز هستند و ممکن است به دلیل مشغله های کاری در جلسات شرکت نکنند، اما کسی منکر اهمیت آن ها و نقششان در جامعه روحانیت مبارز نمی شود.

اما امروز پس از درگذشت دبیر کل جامعه روحانیت مبارز بحث جانشینی وی مطرح شده است. در دوجلسه جامعه روحانیت مبارز که پس از درگذشت آیت الله مهدوی کنی برگزار شد به گفته اعضای جامعه روحانیت مبارز به احترام وی بحثی درباره جانشینی وی مطرح نشد تا سه شنبه این هفته که قرار است جلسه ویژه جامعه روحانیت مبارز برای انتخاب جانشین  آیت الله مهدوی کنی برگزار شود.

به دلیل اهمیت ویژه این موضوع، گمانه زنی ها درباره جانشین مرحوم آیت الله مهدوی کنی آغاز شده است. حتی برخی رسانه ها از حسن روحانی به عنوان یکی از گزینه های مطرح شده برای ریاست این جامعه نام بردند که جعفر شجونی در گفتگو با مهر و در واکنش به این ادعا گفت: این ها همه دروغ است و حسن روحانی اگر کاندیدا هم شود رای نمی آورد!

پیش از این حسین ابراهیمی عضو دیگر جامعه روحانیت مبارز نیز به مهر   گفته بود: برخی اسامی مطرح شده اند  که  در جلسه سه شنبه درباره جانشینی مرحوم آیت الله مهدوی کنی بحث می شود.

همچنین ناصحی عضو جامعه روحانیت مبارز درباره دعوت از برخی اعضای غایب جلسات جامعه روحانیت مبارز معتقد است که به دلیل حساسیت این جلسه اعضا جامعه روحانیت مبارز تاکید دارند که در جلسه سه شنبه همه اعضا  حتی آنهایی مدتهاست غایب هستند، نیز حضور داشته باشند.

وی افزود: طبیعی است دعوت نامه برای همه اعضا از جمله ناطق نوری، هاشمی رفسنجانی و روحانی فرستاده شده و امیدواریم در جلسه این هفته جامعه روحانیت مبارز حضور داشته باشند.

اما در همین باره شجونی معتقد است: امثال آقای ناطق نوری که معلوم است نمی آید و بارها اعلام کرده است که در جلسات حضور نخواهد داشت.

وی یادآور شد: در ایام کسالت و بستری شدن آیت الله مهدوی کنی در بیمارستان، آیت الله موحدی کرمانی برای ریاست موقت پیشنهاد شدو جلسات را اداره می کرد و هنوز هم ریاست هیچ شخصی معلوم نیست و ممکن است چند جلسه این انتخاب طول بکشد.

باید منتظر ماند و دید در جلسه روز سه شنبه چه شخصیتهایی   حضور می یابند و در نهایت چه کسی برای مسئولیت دبیرکلی این گروه مهم و ریشه دار انتخاب می شود؟

 

گزارش از: زهره ابراهیمی