درخواست از اروپا و آسیا برای دادن تعهد بیشتر نسبت به ماموریت‌های صلح‌بانان سازمان ملل

سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت: واشنگتن از تمامی کشورها در اروپا، آمریکای لاتین و آسیا می‌خواهد تا نسبت به عملیات‌های حفاظت از صلح سازمان ملل در سراسر جهان متعهدتر باشند چرا که آمریکا نیز در نظر دارد تا همین کار را انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از به نقل از خبرگزاری رویترز، سازمان ملل بیش از 110 هزار سرباز و پلیس در 16 عملیات حفاظت از صلح سراسر جهان در آفریقا، خاورمیانه، آسیا و هائیتی دارد. اگرچه کشورهای غربی در گذشته به صورت متوالی نیروهای حافظ صلح به یگان‌های صلح‌بانان کلاه آبی سازمان ملل پیشنهاد می‌کردند اما این سازمان در حال حاضر عمدتاً به کشورهای در حال توسعه متکی است.

سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت: این روند دیگر یک نمونه مناسب برای قرن 21 نیست. کشورهای توسعه یافته منابع مالی و کشورهای در حال توسعه منابع انسانی عملیات‌های حفاظت از صلح سازمان ملل را تامین می‌کنند. این روند ناعادلانه و غیر قابل دوام است. این روند نیروهای حافظ صلحی را که درگیری‌های امروز و امنیت ملی ما به آن نیاز دارد، تأمین نخواهد کرد.

وی افزود: هنگامی که یگان حافظان صلح سازمان ملل شش دهه پیش ایجاد شد، عاملان انتحاری و یا بمب‌های کنارجاد‌ه‌ای مطرح نبودند. بخش‌هایی از عملیات حفاظت از صلح سازمان ملل می‌تواند و باید بهبود یابد که شامل روند کند استقرار نیرو، امکان تحرک محدود و ناکامی در مواجه با مهاجمان و حفاظت از غیرنظامیان است.

سامانتا پاور ادامه داد: کشورهای سراسر جهان باید متعهدتر باشند و همکاری بیشتری از خود نشان دهند. ما ارتش‌های کشورهای اروپایی را که در حال خروج از افغانستان هستند به بازگشت به عملیات حفاظت از صلح سازمان ملل تشویق می‌کنیم؛ جایی که آن‌ها در دهه 1990 میلادی نقش بسیار فعالی در آن ایفا کرده بودند. ما از ارتش‌های کشورهای آمریکای لاتین می‌خواهیم تا در خارج از نیمکره غربی مستقر شوند و از ارتش‌های کشورهای شرق آسیا می‌خواهیم تا با تداوم بیشتری با عملیات‌های حفاظت از صلح همکاری کنند.

انتظار می‌رود حدود 700 نیروی حافظ صلح چینی در آغاز سال آتی میلادی به هیات سازمان ملل در سودان جنوبی ملحق شوند. مقامات سازمان ملل می‌گویند: اولین بار است که چین در یک گردان پیاده نظام هیات حفاظت از صلح سازمان ملل مشارکت می‌کند.

این اظهارات سامانتا پاور پس از آن مطرح شد که بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل یک هیات مستقل از کارشناسان را برای ارزیابی بخش‌هایی از عملیات‌های حفاظت از صلح سازمان ملل که باید بهبود یابد، تعیین کرد.

انتهای پیام

کد N568255