دیدار کری و لاوروف در لانه اژدها/ ایران موضوع اصلی بحث رقیبان دیرینه

بین الملل

وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه امروز شنبه در پکن دیدار و در موارد متعددی از جمله نشست آتی اپک و همچنین مذاکرات پیش روی ایران و 1+5 با یکدیگر گفتگو می کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایتارتاس، با وجود اعلام کرملین مبنی بر اینکه در نشست آتی اپک در چین "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه، دیداری دو جانبه با "باراک اوباما" نخواهد داشت، اما امروز "سرگئی لاوروف" و "جان کری" دیدار می کنند تا در مورد مقدمات نشست اپک با یکدیگر رایزی کنند.

نشست اپک در روزهای نهم و دهم نوامبر در پکن پایتخت چین برگزار می شود.

آخرین دیدار دو جانبه کری و لاوروف مربوط به تاریخ 14 اکتبر است که در پاریس انجام شد. در آن دیدار دو طرف در مواردی همچون مناسبات دو جانبه، اوکراین و عراق گفتگو کرده بودند اما در دیدار امروز موارد متعددی برای گفتگو میان دو طرف وجود دارد که از جمله آنها مذاکرات در پیش روی ایران و 1+5 است که از تاریخ 11 نوامبر در مسقط پایتخت عمان آغاز می شود.

این وضعیت در حالی است که پیش از آغاز این مذاکرات کری به اتفاق "کاترین اشتون" مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و "محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران، در نشستی سه جانبه در عمان شرکت خواهد کرد.

البته همچنان موضوع اوکراین یکی از موارد مورد بحث نمایندگان روسیه و آمریکا خواهد بود اما نظر به آنکه این دو کشور در گروه 1+5 حضور دارند رازنی وزیران خارجه آنها پیش از مذاکرات این گروه با ایران مهم است.

برگزاری دیدار دو جانبه کری و لاوروف در چین نیز در نوع خود جالب است چون پکن و واشنگتن تنش های زیادی با یکدیگر دارند اما با این وجود بلند پایه ترین دیپلمات ایالات متحده در سرزمین اژدها به دیدار دیپلمات ارشد اصلی ترین رقیب آمریکا می رود.