توافق طرفین درگیر در سودان جنوبی برای پایان درگیری‌ها

طرفهای درگیر در سودان جنوبی متعهد شدند تا به جنگ خاتمه داده و بدون پیش شرط به ماه‌ها درگیری پایان دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این توافق پس از دور روز مذاکرات در پایتخت اتیوپی از سوی میانجی‌گر ارشد برای گروه آفریقای ایگاد (IGAD) اعلام شد. درگیری‌های سودان جنوبی در دسامبر سال گذشته آغاز شد؛ منطقه‌ای که پس از ماه‌ها درگیری با سودان در سال 2011 اعلام استقلال کرد.

سیوم مسفین (Seyoum Mesfin) در جمع خبرنگاران گفت که اتحادیه ایگاد توافق کرد که چنانچه هر طرفی توافق را نقض کند، دارایی‌هایش مسدود شود و منع مسافرتی داشته باشد.

وی افزود: طرفین متعهد شدند تا بدون پیش شرط و به صورت کامل و فوری به تمام خصومت‌ها پایان دهند و جنگ را تمام کنند.

وی که پیشتر وزیر خارجه اتیوپی بود، تاکید کرد: دو طرف به خاتمه جذب نیرو و بسیج غیرنظامیان متعهد شده‌اند.

وی گفت که علاوه بر ضبط اموال و منع سفر در این منطقه برای ناقضان توافق، ایگاد روند ارسال سلاح و مهمات و یا هر وسیله‌ دیگر جنگی را برای دو طرفی که درگیری‌ها را آغاز کند، متوقف می‌کند.

سیوم مسفین گفت: بلوک ایگاد بدون توجه به طرفین متخاصم، اقدامات لازم را برای مداخله مستقیم در سودان جنوبی برای حفاظت از جان مردم و برقراری صلح و ثبات انجام می‌دهد.

هیات آمریکا در سازمان ملل نیز در جمع اعضای شورای امنیت گفت که پیش نویس قطعنامه‌ای برای "ایجاد مکانیزم هدف گرفتن افرادی" که تضعیف ثبات سیاسی و نقض حقوق بشر را در سودان جنوبی مرتکب شوند، آماده میکند.

در جریان این درگیری‌ها بیش از 10 هزار تن در این کشور نوپای جهان کشته شده‌اند و بیش از یک میلیون تن مجبور به فرار از خانه‌هایشان شده‌اند و این کشور 11 میلیونی به قحطی نزدیک شده است.

انتهای پیام

کد N567996