آلمان: توافق نهایی با ایران باید حاصل شود

مذاكرات ايران و گروه 1 5,توافق جامع هسته‌اي,مذاكرات هسته‌اي

سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان با اشاره به فرصت زمان کم باقی‌مانده تا ضرب‌الأجل 24 نوامبر گفت: ما در مرحله بسیار حساسی قرار داریم و توافق هسته‌ای نهایی با ایران باید حاصل شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و به نقل ازخبرگزاری ترند، مارتین شافر سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان در یک نشست خبری در روز جمعه با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5، اظهار کرد: ما درمرحله بسیار حساسی قرار داریم و در صورت دستیابی به توافق هسته‌ای تا ضرب‌الأجل 24 نوامبر شاهد افزایش روابط تجاری و اقتصادی با ایران خواهیم بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان افزود: پس از حصول توافق اولیه ژنو بخشی از تحریم‌های غرب علیه ایران لغو شد و ما انتظار داریم که دو طرف در این مرحله نیز به یک توافق نهایی دست پیدا کنند.

شافر یادآور شد: آلمان آماده است تا روابط اقتصادی و تجاری‌اش را با ایران افزایش دهد.

وی همچنین گفت: آن‌چه ما در این مرحله نیاز داریم دستیابی به یک توافق جامع و نهایی است که در این صورت تمام این کشورها شامل کشورهای عضو 1+5 به علاوه ایران قادر خواهند بود برای همیشه به بیش از یک دهه مناقشات سیاسی پایان دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان در پاسخ به سوال خبرنگار رویترز درباره این ادعا که افزایش روابط تجاری میان ایران و آلمان نقض تحریم‌های بین‌المللی است، تصریح کرد: دولت آلمان تأکید کرده است که تمام شرکت‌ها باید به قوانین بین‌المللی شامل تحریم‌های اعمال شده علیه ایران پایبند باشند.

وی تأکید کرد که افزایش روابط تجاری میان ایران و آلمان در سال گذشته نقض این قوانین نیست و هیچ یک از محصولات صادر شده به ایران در لیست تحریم‌ها قرار ندارند.

شافر در پایان اظهار کرد: پس از دستیابی به توافق جامع هسته‌ای فرصت‌های جدید برای افزایش روابط تجاری و اقتصادی میان ایران و جامعه بین‌الملل به وجود خواهد آمد که شرکت‌های آلمانی نیز از این فرصت استفاده خواهند برد.

انتهای پیام

کد N567850