وزیر دفاع استونی: غرب باید به پوتین قدرت خود را نشان دهد

وزیر دفاع استونی گفت، روسیه با افزایش تعرض‌های خود به حریم هوایی اعضای اتحادیه اروپا و ناتو و آب‌های منطقه‌ای به مسیر جنگ سرد بازگشته وغرب باید یک جبهه متحد ارائه دهد تا رئیس جمهور روسیه را از این اقدامات باز دارد.

وزیر دفاع استونی گفت، روسیه با افزایش تعرض‌های خود به حریم هوایی اعضای اتحادیه اروپا و ناتو و آب‌های منطقه‌ای به مسیر جنگ سرد بازگشته وغرب باید یک جبهه متحد ارائه دهد تا رئیس جمهور روسیه را از این اقدامات باز دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، سون میکسر، وزیر دفاع استونی گفت: روسیه به راه‌های جنگ سرد بازگشته و نه تنها نسبت به استونی یا دیگر کشورهای حوزه دریای بالتیک بلکه نسبت به تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ناتو رفتاری تهاجمی‌تر و تحریک آمیزتر پیش گرفته است.

وزارت دفاع لیتوانی نیز اعلام کرد، اگرچه بررسی حریم هوایی و تدابیر دفاع دریایی کشورهای حوزه دریای بالتیک توسط روسیه اقدام جدیدی نیست اما جنگنده‌های ناتو که در سراسر این منطقه مستقر هستند تا اواسط اکتبر سال جاری میلادی 86 باربه پرواز درآمده‌اند که این رقم نسبت به سال 2013 میلادی دو برابر شده است.

استونی گزارش داده که هواپیماهای روسیه در سال جاری میلادی شش بار حریم هوایی این کشور را نقض کرده‌اند. لتونی نیز اعلام کرد، بیش از 40 کشتی نظامی روسیه را در نزدیکی آب‌های کشورش مشاهده کرده است.

استونی، لتونی و لیتوانی کمی پیش از فروپاشی اتحاد جماهیرشوروی در سال 1991 میلادی بخشی از این اتحاد بودند. این سه کشور که از سال2004 میلادی به ناتو پیوستند، در پی الحاق شبه جزیره کریمه اوکراین به روسیه و حمایت این کشور از جدایی طلبان حامی مسکو در شرق اوکراین احساس خطر کردند.

ارتش اوکراین روز جمعه روسیه را به ارسال 32 تانک و کامیون حامل نیرو به شرق کشورش با هدف حمایت از شورشیانی که نیروهای دولت کی‌یف مبارزه می‌کنند، متهم کرد. روسیه ضمن رد مسلح کردن جدایی طلبان، غرب و اوکراین را مقصر این بحران دانست.

در همین حال، میکسر گفت: تاکنون درگیری نظامی آشکار غرب با روسیه را ندیده‌ام. فکر می‌کنم کشورهای غربی به هیچ وجه تمایل ندارند تا شاهد هرگونه تنشی باشند.

وی افزود: اما زمانی که با حکومتی همچون حکومت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دست و پنجه نرم می‌کنید، ضعف بیشتر از قدرت تحریک آمیز است. بسیار مهم است که غرب قوی و متحد باشد. این بهترین راه برای منع روسیه است.

انتهای پیام

کد N567692