رادیو فرانسه: گام های آمریکا برای توافق با ایران مشخص شد/ رویکرد کنگره آمریکا هوشمندانه نیست

ایرنا نوشت:

آمریکا چارچوب یک توافق بین المللی احتمالی با ایران را به این کشور ارایه کرد.

شبکه اینترنتی را دیو فرانسه فارسی جمعه شب نوشت: باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا با اعلام این خبر، سخنی درباره حتمی بودن دستیابی به یک توافق نهایی تا 24 نوامبر یعنی مهلت از پیش تعیین شده نگفت.

بنا به این گزارش، رییس جمهوری آمریکا گفته که ما چارچوبی را ارایه کرده ایم که نیازهای صلح آمیز تهران را در زمینه انرژی، برآورده می کند.

اوباما با بیان اینکه نبود توافق به یک توافق بد ترجیح دارد، درباره اینکه آیا می توان به توافق رسید، گفت: به این پرسش تنها سه یا چهار هفته دیگر می توانیم پاسخ دهیم و قصد ندارم پیش از وقت در این باره اظهار نظر کنم. آن چه مورد نظر ماست یک توافق اطمینان بخش است.

رییس جمهوری آمریکا ادامه داد که اگر ایران بتواند با پیشنهاد توافقنامه ای درباره برنامه هسته ای خود ما را قانع کند، ما می توانیم جهان و افکار عمومی را قانع کنیم که برنامه تهران صلح آمیز است و آن هنگام زمان مطرح کردن موضوع با کنگره فرا خواهد رسید و مطمئنم می توانم کنگره را نیز مطمئن کنم که امضای یک توافقنامه با ایران بهترین راه حل و از هر اقدام دیگری حتی نظامی موثرتر و مفید تر است.

رییس جمهوری آمریکا در ادامه اضافه کرده است: اما شرط اجتناب ناپذیر این است که یک توافق رضایت بخش به دست آید و من همچنان که همواره تکرار کرده ام، نبود توافق را به یک توافق ناقص و نارسا تر جیح می دهم.

رادیو فرانسه توضیح داده است:جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، در پاریس تکرار کرده که تمدید مهلت گفت وگوها پس از 24 نوامبر در دستور کار قرار ندارد.

در این ارتباط محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و همتای آمریکایی اش، قرار است برای دستیابی به یک توافق کلی در روزهای 9 و 10 نوامبر همراه کاترین اشتون، مذاکره کننده اروپایی، در کشور عمان گفت وگو کنند.

کری هم که قرار است هفته آینده با دیپلمات های ایران و اروپایی در مورد آخرین دور از مذاکرات سال جاری در این زمینه دیدار کند، گفته که اثبات صلح آمیز بودن برنامه های هسته ای ایران برای این کشور باید آسان باشد.

کری و لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه، در پاریس تأکید کرده اند که ایران حق تولید انرژی هسته ای را دارد.

رادیو فرانسه در ادامه به تازه ترین گزارش نیویورک تایمز اشاره کرده که در آن آمده است: در حالی که برخی اعضای کنگره نگران توافق بد تیم آمریکایی حاضر در مذاکرات با ایران هستند، فشار آنان برای تحریم های جدید، تلاشی یکجانبه و بیهوده در مجبور کردن ایران در تسلیم شدن می باشد و رویکردی هوشمندانه نیست.

نیویورک تایمز نوشته است: احتمال اتخاذ چنین رویکرد ضدایرانی، موجب ایجاد بحران های مهم دیپلماتیک و اقتصادی علیه اتحادیه اروپا، چین، هند و ترکیه شده و البته به طور جدی به منافع آمریکا نیز ضربه وارد خواهد کرد.

رادیو فرانسه در این زمینه گزارش داده است: جمعی از دیپلمات های ارشد اروپایی نیز در یادداشتی که روزنامه گاردین چاپ کرده، خواستار توافق ایران و ١+5 تا تاریخ ٢٤ نوامبر شدند.

گاردین نوشته است: تعویق تصمیم نهایی جدی موجب می شود فرصت های بیشتری برای مخالفان مسیر دیپلماتیک به وجود آید تا به این فرایند خدشه وارد کنند.

 

23231

 

کد N567630