کاتب در گفتگو با مهر:

عربستان نشان داده هیچ صدای مخالفی را تحمل نمی‌کند

سیاست

غلامرضا کاتب با انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر درباره جنایات عربستان گفت: مقامات این کشور بارها نشان داده‌اند که هیچ صدای مخالفی را تحمل نمی‌کنند.

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری مهر با اشاره به کشتار عزاداران روز عاشورا در عربستان گفت: مقامات عربستان برای بقای خود نه تنها بنده فرمایشات نظام سلطه هستند بلکه برای تفرقه در جهان اسلام و جلوگیری از بیداری مسلمانان از گروه های تندرویی مانند داعش حمایت می کنند. قطعا این کشور با این شرایط نمی تواند کوچکترین صدای اعتراضی را تحمل کند.

نماینده مردم گرمسار و آرادان با بیان این مطلب که عربستان کشوری پادشاهی است افزود: این تفکر پادشاهی بسیار خطرناک است، مخصوصا سیستمی که دست نشانده استکبار هم باشد. برای کشوری با این ویژگی ها قطعا حقوق مردم اهمیتی ندارد.

کاتب با بیان این نکته که این کشتار و سختگیری صرفا درباره شیعیان نیست، ادامه داد: این کشور با هر نگاه اعتراضی یا دیدگاه های آزادی خواهی که خواستار عدالت باشد، مخالف است و این نگاه ها را حتی اگر از سوی اهل سنت مطرح شود، به شدت محکوم می کند.

این نماینده مجلس نهم شورای اسلامی با اشاره به این نکته که امریکا و متحدانش از ظلم ستیزی و عدالت خواهی تفکر شیعی می ترسند و از این مسئله بارها ضربه خورده اند، گفت: وقتی پای مباحث شیعی به میان می آید، هراس امریکا و متحدانش بویژه در منطقه افزایش می یابد و برای خاموش کردن این تفکر به برخورد فیزیکی و کشتار روی می آورند، چنان که پیش از این هم حکم اعدام شیخ النمر در همین راستا صادر شد.

کاتب با بیان این مطلب که امام حسین(ع) برای مقابله با این نگاه و با شعار هیهات من الذله به مبارزه با حکومت اموی پرداخت، گفت: شهادت امام حسین و یارانش نه تنها این خواست را خاموش نکرد، بلکه شاهد زبانه کشیدن این نگاه عدالت خواهی و دین محوری بودیم.

وی در خاتمه تاکید کرد: مقامات عربستان باید به تاریخ مراجعه کنند و بدانند که این اقدامات و برخوردهای وحشیانه باعث آرام شدن و ترس شیعیان نمی شود، بلکه خشم مردم و حق طلبی آن ها را افزایش می دهد.  

گفتنی است سه فرد مسلح شب عاشورا به سوی عزاداران امام حسین (ع) در روستای الدالوله در استان الاحساء در شرق عربستان تیراندازی کردند که بر اثر این تیراندازی هفت نفر از عزاداران شهید و نه نفر زخمی شدند.