یک عضو کمیسیون کشاورزی:

باید به دنبال واردات "آب مجازی" برویم

مجلس شوراي اسلامي,آب

یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی بر لزوم جلوگیری از صادرات محصولات آب‌بر تأکید کرد و گفت: ما باید به دنبال واردات آب مجازی باشیم.

یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی بر لزوم جلوگیری از صادرات محصولات آب‌بر تأکید کرد و گفت: ما باید به دنبال واردات آب مجازی باشیم.

محمدتقی توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به صادرات محصولات آب‌بر مثل هندوانه و سیب‌زمینی، اظهار کرد: این درست برعکس سیاست‌های همه دنیا است، حتی کشورهایی هم که مشکل آب ندارند به دنبال واردات می‌روند، یعنی ما باید به دنبال واردات آب مجازی باشیم.

او ادامه داد: ما باید آمایش آب را در کل کشور انجام دهیم و جاهایی که با منابع کم آب مواجه هستیم به دنبال تأمین نیازهای اصلی مردم برویم و آب را به کالاهایی اختصاص دهیم که ارزش اقتصادی دارند، هندوانه و صیفی‌جات ارزش اقتصادی ندارند، حتی کشاورز هم بهره چندانی از کشت آنها نمی‌برد، چون فقط در بازار چرخش می‌کند و نهایتا با اشباع شدن بازار، راهی بازار خارج از کشور می‌شود.

توکلی تأکید کرد ما باید الگوی کشت را تعریف و قانونی کنیم و در مواردی که از این الگو تمکین نمی‌شود خدمات یارانه‌ای را قطع کنیم تا بتوانیم نظارت بیشتری روی این مسأله داشته باشیم.

این عضو کمیسیون کشاورزی خاطرنشان کرد: با توجه به بحران آب باید تمهیداتی بیاندیشیم و در این شرایط اولویت تولید با محصولات استراتژیک مثل گندم، برنج، جو و دانه‌های روغنی است، اما اگر بخواهیم با همین روند پیش برویم و افزایش مصرف و کاهش بارندگی داشته باشیم طبیعتا یک جا متوقف می‌شویم و اجبارا با وضعیت بحرانی مواجه می‌شویم.

انتهای پیام

کد N566966