لهستان راهبرد خود را در امور دفاعی تغییر می‌دهد

رییس‌جمهور لهستان قرار است استراتژی جدیدی را در دفاع ملی این کشور با هدف مقابله با تهدیدهای امنیتی منطقه به‌ویژه آنچه فعالیت‌های تحریک‌آمیز روسیه نامیده است، اجرا کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این استراتژی که در 57 صفحه ارائه شده است، جایگزین برنامه پیشین که در سال 2007 استقرار یافته، شده و شامل تغییر درساختار دفاعی، سیاسی و اقتصادی در تمام سطوح، "از یک آتش‌نشان محلی تا نیروهای حرفه‌ای ارتش و سازمان‌های اطلاعات" می‌شود.

این استراتژی جدید خواستار حفاظت بیشتر از مرزهای ملی، امور مالی و اقتصادی، هنر و داده‌های الکترونیکی شده است. با این حال، در طرح این استراتژی جزئیات کمی درباره تغییرات در هر بخش ارائه شده است.

برونسیلاو کوموروسکی، رییس‌جمهوری لهستان درباره این جزئیات اظهار کرد: جزئیات این استراتژی‌ها به‌ویژه درباره‌ نیروهای دفاعی کشور در مدارکی جداگانه و طبقه‌بندی شده که هنوز در حال نگارش است ارائه خواهد شد.

با این حال او درباره سخنان پیشین وزیر دفاع لهستان مبنی بر برنامه‌ریزی تقویت ساختار ارتش در شرق به دلیل درگیری‌های اوکراین، اظهار نظر نکرد.

با این حال کوموروسکی در توضیحات بیشتر درباره این استراتژی جدید عنوان کرد، این استراتژی جدید که ماه گذشته در دولت تصویب و روز چهارشنبه عمومی شد، واکنشی به مواردی است که به بدترین شکل در مرزهای شرقی لهستان تغییر کرده است.

رییس جمهور لهستان هم‌چنین متذکر شد، با تقویت نیروهای دفاعی، این کشور می‌تواند در ظرفیت‌ دفاعی ناتو شرکت داشته باشد.

لهستان در سال 1999 به عضویت ائتلاف ناتو درآمد.

در طرح این استراتژی جدی از «بازسازی قدرت روسیه با گسترش دادن مرزهایش و هم‌چنین سیاست‌های مقابله‌ای این کشور» از عوامل تضعیف امنیت منطقه یاد شده است.

انتهای پیام

کد N566411