باراک اوباما:

چنانچه با ایران به توافق مناسبی برسیم، کنگره را متقاعد می‌کنیم

سیاسی

مذاکرات به صورتی معنادار در حال پیشرفت است و هر چه به ضرب‌الاجل تعیین شده نزدیک‌تر می‌شویم، مذاکرات جدی‌تر می‌شود.

«باراک اوباما» رییس‌جمهوری آمریکا درباره تاثیر پیروزی جمهوری‌خواهان در انتخابات میان‌دوره‌ای این کشور بر مذاکرات هسته‌ای با ایران گفت که چنانچه توافقی حاصل شود که بتواند جهان را متقاعد کند که برنامه هسته‌ای ایران ماهیت صرفا صلح‌آمیز دارد، با جمهوری‌خواهان وارد مذاکره شده و آنها را نیز متقاعد می‌کنیم.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، اوباما که در کنفرانسی خبری پس از اعلام پیروزی جمهوری‌خواهان در انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا صحبت می‌کرد، گفت که چنانچه توافق مثبتی حاصل شود، می‌توان جمهوری‌خواهان را متقاعد کرد ولی در هر حال عدم توافق بهتر از یک توافق بد است.

اوباما همچنین گفت که آمریکا و متحدانش می‌توانند چارچوبی به ایران پیشنهاد کنند که بر اساس آن بتواند نیازهای صلح‌آمیز انرژی خود را تأمین کند.

وی در عین حال گفت که مذاکرات هسته‌ای یک مسیر دشوار دیپلماتیک است، چرا که دو طرف به هم بی‌اعتماد هستند.

رییس‌جمهوری آمریکا افزود که مذاکرات به صورتی معنادار در حال پیشرفت است و هر چه به ضرب‌الاجل تعیین شده نزدیک‌تر می‌شویم، مذاکرات جدی‌تر می‌شود.

اوباما در پاسخ به این پرسش که در صورت عدم همراهی کنگره، آیا وی این اختیار را خواهد داشت که به صورت یک‌جانبه تحریم‌های ایران را کاهش دهد، گفت که تحریم ها چند دسته هستند و با هم تفاوت دارند، اما در حال حاضر تمایلی به اظهارنظر در این‌باره ندارد.

کد N565843