وال استریت :

روابط ایران و آمریکا به سمت تنش زدایی پیش می رود

بین الملل

یک روزنامه آمریکایی با اشاره به تحولاتی که در یک سال اخیر میان تهران و واشنگتن رخ داده اینطور تحلیل می کند که روابط ایران و ایالات متحده به سمت تنش زدایی پیش می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر، وال استریت ژورنال در گزارش خود که به قلم "جی سولمون" و "ماریا ابی حبیب" نوشته شده آورده است: بنا بر گفته های مقامات ارشد آمریکایی و عربی، دولت های آمریکا و ایران که در موضوع هسته ای وارد مذاکره مستقیم شده و هر دو با تهدید مشترکی به نام داعش مواجه هستند در یک سال گذشته در مسیر تنش زدایی گام گذاشته اند.

این تغییر استراتژی موجب شده تا توازن قوا در منطقه به هم بخورد و ترس همپیمانان آمریکا در منطقه همچون عربستان سعودی و امارات متحده عربی را موجب شود. زیرا رهبران اعراب تهدیدات ناشی از ایران را مساوی و یا حتی بیشتر از تهدیداتی می دانند که توسط داعش بوجود می آید.

از سوی دیگر اسرائیل نیز بطور مرتب می گوید که آمریکا به موجب مذاکره با ایران موضع قبلی خود در قبال تهران را تغییر داده و دیگر اهمیت چندانی به تحرکات ایران در خاورمیانه که به اعتقاد تل آویو موجب بی ثباتی در منطقه می شود نمی دهد.

در یک دهه گذشته واشنگتن و تهران بطور گسترده ای بواسطه تلاش برای گسترش حضور خود در افغانستان، عراق، لبنان، و سوریه با یکدیگر در ستیز بودند و در این میان تحولاتی همچون سرنگون شدن صدام در عراق و وقوع بهار عربی (بیداری اسلامی) در منطقه و اظهارات مقامات امریکایی مبنی بر روی میز بودن گزینه نظامی برای از بین بردن فعالیت هسته ای ایران موجب شده بودند تا روابط ایران و آمریکا دوران پرتنشی را سپری کند. اما در ماه های اخیر تغییراتی در رفتار هر دو کشور رخ داده است که در نتیجه آن شاهد انتقال آرام قدرت در بغداد و کابل بودیم و همچنین آغاز جنگ علیه داعش در عراق و سوریه نیز در نتیجه همین تغییر رفتار بوده است.

علاوه بر آن آمریکا موضع خود در مورد مهمترین متحدان ایران همچون حماس، حزب الله لبنان و دیگر گروه های فلسطینی را نیز نرمتر کرده و دیپلمات های آمریکایی از جمله "جان کری" وزیر امور خارجه ایالات متحده، در ماه جولای با مقامات حماس برای برقراری آتش بس میان نوار غزه و اسرائیل به گفتگو نشست. البته گفتگوی کری با مقامات حماس با میانجیگری های ترکیه و قطر انجام گرفت.

علاوه بر این موارد به گفته مقامات آمریکایی و لبنانی، آژانس های اطلاعاتی آمریکا به صورت مرتب خبرها و اطلاعاتی را در مورد تهدیدهای گروه های سنی افراطی از جمله تحرکات جبهه النصره در نزدیکی مرزهای لبنان، در اختیار افراد نزدیک به حزب الله قرار داده اند.

وال استریت در ادامه به صراحت می نویسد که این رویکرد آمریکا در قبال گروه های مقاومت موجب نگرانی بیش از حد اسرائیل و حتی کشورهای عربی شده بطوری که برخی نگران افزایش نفوذ حماس در سرزمین های فلسطینی به موجب آن هستند.

"ولی نصر" رئیس دانشکده مطالعات پیشرفته بین الملل دانشگاه جان هاپکینز که پیشتر از مشاوران دولت اوباما محسوب می شد، در این رابطه می گوید: این نشان می دهد که اگر چه ما (آمریکا) ترکیه و کشورهای عربی را به عنوان متحدان نزدیک خود می دانیم، اما منافع و سیاست های مان با ایران در یک راستا قرار دارد. این یک واقعیت ژئواستراتژیک در این برهه زمانی است.

وال استریت در ادامه می نویسد: با وجود این تحولات اما مقامات دولت اوباما می گویند آنها سیاست های منطقه ای آمریکا در منطه خاورماینه و یا استراتژی مبارزه با داعش را بصورت مستقیم بر اساس همکاری با ایران تدوین نکرده اند و تحریم های واشنگتن علیه ایران، حزب الله و حماس همچنان پابرجا هستند.

به گفته مقامات آمریکایی، مذاکرات هسته ای که از سال گذشته آغاز شده نیز می تواند به برقراری ثبات در خاورمیانه و همچنین افزایش فهم و شناخت کشورها از یکدیگر کمک کند.

"وندی شرمن" معاون وزیر امور خارجه آمریکا و مذاکره کننده ارشد این کشور در گفتگوهای 1+5، نیز در این رابطه می گوید: اگر رهبران هر دو کشور قدر این موقعیت ایجاد شده را بدانند آنگاه جهان به مراتب مکان بهتری از مکان فعلی خواهد شد.

در آن سوی میدان مقامات ایرانی از جمله "حسن روحانی" رئیس جمهور این کشور، نیز می گویند که امکان همکاری های بیشتر میان تهران و واشنگتن از جمله در مورد داعش وجود دارد البته به شرطی که موضوع هسته ای ایرن حل شود.

در این میان اما منتقدان کاخ سفید  شامل اسرائیل و کشورهای عربی وضعیت را اینطور ارزیابی می کنند که دولت اوباما برای ثبت رکورد در سیاست خارجی اوباما قصد انجام توافق هسته ای با ایران را دارد.

"اسکات مودل" از ماموران سابق سازمان سیا (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) که اکنون در موسسه مطالعات استراتژیک و بین الملل در واشنگتن مشغول به کار است در این رابطه می گوید: حکومت ایران انقلابی است و نمی توان تا حد زیادی به آن نزدیک شد در نتیجه من نگران هر نوع آشتی و مصالحه ای هستم. من معتقدم آنها (ایران) در مورد تعدادی از موضوعات وارد بحث شده اند که منافع آمریکا در آنها قرار دارد.

در ادامه مطلب وال استریت آمده است: از زمان ریاست جمهوری جرج بوش بویژه پس از حمله آمریکا به عراق در سال 2003 میلادی عراق تبدیل به مرکز جنگ نیابتی میان ایران و آمریکا شد و البته در این جنگ سپاه قدس ایران به رهبری سردار "قاسم سلیمانی" نقشی ویژه داشت، اما از ماه آگوست سال جاری که آمریکا عملیات های خود در عراق را از سر گرفت سپاه قدس به گروه های شبه نظامی عراقی که با آنها در ارتباط بود دستور داده که در پی حمله و یا ضربه زدن به نیروهای امریکایی نباشند. به گفته دیپلمات های آمریکایی، گروه های شیعه عراق قصد حمله به مراکز آمریکایی در بغداد از جمله سفارت آمریکا را داشتند که سردار سلیمانی به شدت با آن مخالفت کرده است.

وال استریت در ادامه با اشاره به مخالفت های اسرائیل و کشورهای عربی با این سیاست دولت اوباما می نویسد که این استراتژی کاخ سفید مخالفانی را نیز در داخل آمریکا دارد اما با این وجود اوباما بر روی ادامه این استراتژی تاکید دارد.

این روزنامه در پایان می نویسد: البته این وضعیت قابل برگشت است و در حالیکه امکان رسیدن به توافق جامع هسته ای تا تاریخ 24 نوامبر 50-50 است اگر این توافق حاصل نشود آنگاه احتمال بازگشت تنش به روابط تهران و واشنگتن بسیار زیاد خواهد بود.