ابتکار در جمع خبرنگاران:/مشروح/

موضع ما در خصوص بنزین‌های آلوده علمی و کارشناسی است

دولت,ایلنا,ابتکار,هیان دولت

زاینده‌رود پس از مدت‌ها احیا خواهد شد و امشب آب لازم به شهر اصفهان خواهد رسید.

رئیس سازمان محیط زیست در پایان جلسه هیات دولت با حضور درجمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه چرا علیرغم ورود قوه قضاییه به پرونده بنزین های آلوده، سازمان محیط زیست تاکنون شکایتی را انجام نداده است، گفت: دادگاه پرونده بنزین های آلوده بر مبنای شکایت تعدادی از شهروندان تشکیل شد در این دادگاه از ما به عنوان مطلع جهت تکمیل پرونده دعوت شد و ما نیز حسب وظیفه اطلاعات لازم را به دادگاه دادیم اما در خصوص شکایت در پرونده مربوطه از ما خواسته نشده و ما هم شکایتی را تنظیم نکرده ایم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، معصومه ابتکار گفت: با این حال ما از ماهها قبل پیگیری های لازم را انجام دادیم و با حضور در کمیسیون های مختلف مجلس از جمله بهداشت، انرژی و اصل 90 اطلاعات جامع و کافی را راجع به بنزین های آلوده ارائه کردیم و خوشبختانه این بنزین ها کلا از چرخه تولید خارج شده و این مسئله باعث شده تا شهروندان ما در شهرهای بزرگ این روزها هوای بهتری را تنفس کنند این مسئله را شاخص های موجود نیز تایید می کند.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست عنوان کرد: خوشحالیم دولت تا کنون گام های مهمی را جهت سلامت مردم برداشته است. در خصوص بنزین های آلوده در مجلس بحث های مختلفی صورت گرفته است و کمیسیون انرژی گزارش دقیقی تهیه کرد که از گزارش برخی کمیسیون ها متفاوت تر بود. ما به این که علت این تفاوت چیست ورود نمی کینم اما همواره مقابل مجلس پاسخگو بوده وهستیم و در این خصوص گزارش کاملی به دولت ارائه کردیم و در مورد پرونده بنزین های آلوده اطلاعات کامل روی پورتال دولت و سازمان حفاظت از محیط زیست قرار گرفته است.

ابتکار با بیان اینکه موضع ما در خصوص بنزین های آلوده کاملا کارشناسانه است، گفت: سازمان محیط زیست مکلف به دفاع از سلامت مردم و هوای سالم است و کماکان پیگیر این مسئله هستیم. این تنها گام‌هایی است که برای بهبود هوا برداشته شده اما برای رسیدن به مطلوب راه زیادی باقی مانده است برای این کار باید برنامه کاهش آلودگی هوا به شکل کامل اجرایی شود.

ابتکار در پایان جلسه هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به مصوبه امروز هیات وزیران در خصوص احیای دریاچه ارومیه گفت: همانطور که آقای نوبخت اعلام کرد، جبران خسارت کشاورزانی که کشت خود را از چغندر به گندم تغییر می‌دهند، در این مصوبه پیش بینی شده است. تلاش دولت براین است که با آموزش و جلب مشارکت مردم روش‌های نوین کاهش مصرف آب نهادینه شود.

وی گفت: این روش‌ها به شکل پایلوت هم‌اکنون در 41 روستای اطراف دریاچه ارومیه انجام می‌شود و من روز پنجشنبه از نزدیک از روند اجرای این روش‌ها بازدید کردم، پیش‌بینی می‌شود با این روش‌ها ضمن کاهش 30 درصدی مصرف آب 20درصد نیز به بهره‌وری کشاورزان افزوده شود. ما باید این روش‌ها را به کل کشور تعمیم دهیم و دولت در این زمینه مصمم است.

ابتکار در خصوص پیگیری‌های سازمان حفاظت از محیط‌زیست در خصوص پرونده‌های زمین‌خواری گفت: در این خصوص در هر هفته 4 یا 5 مورد زمین در ورجین و لواسانات رفع تصرف می‌شود. خوشبختانه طی این روند اراضی و املاک تصرف شده در حال بازگشت به مردم است و این روند ادامه دارد.

وی افزود: ما پرونده‌هایی نیز از دوره‌های قبل در استان‌ها داریم که با همکاری قوه قضاییه در دستور کار است. سازمان حفاظت از محیط‌زیست در راستای سیاست‌های دولت برای اجرای قانون و رفع تصرف‌های غیرقانونی دقت لازم را دارد.

رئیس سازمان حفاظت از محیط‌زیست با تاکید بر ضرورت برخورد با پدیده گردوغبار گفت: ما تفاهم‌نامه‌های اجرایی با کشور عراق انجام دادیم و گام‌های اولیه را برداشتیم. حتی هیاتی از عراق نیز در همین راستا به ایران آمدند، اما اجرای این طرح‌ها به دلیل شرایط ناامن این کشور به تاخیر افتاد. اخیرا نیز بنده در دیدار با وزیر امور آب عراق بر این مسئله تاکید کردم.

وی با بیان اینکه منابع داخلی گرد و غبار شناسایی شده، گفت: ما در آخرین مراحل تنظیم طرحی با عنوان طرح مبارزه با گرد و غبار هستیم که به محض نهایی شدن اجرا خواهد شد.

ابتکار با اشاره به مصوبات دولت در خصوص آتش‌سوزی جنگل‌ها گفت: دولت در این زمینه مصوبات خوبی داشته و از طریق سازمان مدیریت بحران تجهیزات کافی در اختیار ما قرار گرفته است و برنامه اقدامات لازم تدوین شده و در حال اجراست.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست با اعلام این خبر که زاینده‌رود پس از مدت‌ها احیا خواهد شد و امشب آب لازم به شهر اصفهان خواهد رسید، گفت: امیدواریم این آب ظرف فردا به تالاب گاوخونی هم برسد. احیای رودخانه زاینده‌رود و تالاب گاوخونی از نظر زیست محیطی و جاذبه گردشگری برای ما ارزش زیادی دارد و امیدواریم با مدیریت صحیح آب دیگر شرایط دشوار گذشته پیش نیاید.
ابتکار با بیان اینکه حفاظت از همه منابع آب در دستور کار دولت است، گفت: حفاظت از این منابع در واقع حفاظت از میراث طبیعی و مردمی است که در کنار این آب‌ها زندگی می‌کنند.

کد N564820