پیروزی جمهوری خواهان چه تاثیری در پرونده هسته ای ایران خواهد گذاشت؟

مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1,انتخابات میان دوره ای آمریکا

جمهوری خواهان توانسته اند در انتخابات میاندوره ای آمریکا اکثریت کرسی های سنا و مجلس نمایندگان آمریکا را به خود اختصاص دهند.

به گزارش خبرآنلاين، با پيروزي جمهوري خواهان در اين اينتخاب کار براي اوباما در دوسال پاياني رياست جمهوري اش سخت تر خواهد شد. به همين بهانه گفت و گوي کرديم با حسن بهشتي پور کارشناس مسايل سياسي و متخصص در پرونده هسته اي ايران و از او پرسيديم که پيروزي جمهوري خواهان چه تاثيري مي تواند در روند رسيدن به توافق با ايران بر سر مسئله هسته اي داشته باشد. بهشتي پور در اين گفت و گو متذکر شد که اين انتخابات مي تواند تاثيرات متفاوتي داشته باشد که بخشي از آن مربوط به اين است که آن تحريم هايي که کنگره عليه ايران وضع کرده بايد دوباره توسط کنگره لغو شود. اگر ايران و با آمريکا به توافق برسند چون اکثريت کنگره با جمهوري خواهان هستند ممکن است اوباما در لغو تحريم ها دچار مشکل شود.

البته بهشتي پور در ادامه افزود: طبق قانون اساسي رييس جمهور حق دارد تحريم ها را در دوره هاي 120 روزه به حالت تعليق در بياورد. ايران از زمان توافقنامه ژنو به دليل همکاري هايي که کرده است است نشان داده که قابل اعتماد است و اگر قرار داد جامع هسته اي به نتيجه برسد به تعهداتش عمل خواهد کرد.از اين جهت دست کنگره جلوي لابي اسرائيل باز است . 

وي همچنين گفت: موضوع ديگر اين که اگر توافق جامعه به دست بيايد، اين توافق به تصويب شوراي امنيت سازمان ملل خواهد رسيد و از آنجايي که هر 5 عضو دائمي شوراي امنيت در اين مذاکرات هستند اگر چنين چيزي اتفاق بيفتد کنگره منزوي خواهد شد.

اين کارشناس مسايل بين المللي در مورد لغو تحريم ها کنگره هم گفت که با توجه به فضايي که به وجود خواهد آمد آن ها در انزوا خواهند بود. دولت آمريکا ، اتحاديه اروپا، ژاپن ، استراليا، چين ، روسيه و ... با کنگره آمريکا همراه نخواهند شد.

وي در ادامه تصريح کرد : اما در صورتي که ايران و 1+5 به توافق نرسند ، کنگره آمريکا مي تواند روند تحريم ها را تشديد کنند و نيز مي توانند موانع بيشتري را بر سر راه ايران بتراشند.

2929

 

 

کد N564436