لاریجانی در نشست جمع‌بندی گزارش جلسه یو.پی.آر ایران:

طبق اصول اسلامی، قانون اساسی و تعهدات بین‌المللی عمل خواهیم کرد

ايران,حقوق بشر,سازمان ملل متحد

نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به منظور جمع‌بندی گزارش جلسه یو.پی.آر ایران شامل نکات و توصیه‌های مطرح شده از سوی کشورها در گروه کاری یو.پی.آر، با حضور هیات عالی‌رتبه کشورمان به سرپرستی محمدجواد لاریجانی برگزار شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این نشست کشورهای حاضر ضمن تقدیر از حضور فعال و پررنگ ایران در بیستمین نشست بررسی دوره‌ای جهانی (یو.پی.آر Universal Periodic Review) گزارش تروئیکای مسئول بررسی یو.پی آر ایران متشکل از سه کشور فیلیپین، آرژانتین و رومانی را استماع و گزارش کار را به اجماع تایید کردند.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در این نشست که به ریاست بودلر اندونگه برگزار شد، گفت: بیستمین نشست گروه کاری یو.پی.آر فرصت ارزشمندی را در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار داد تا بتواند سیاست‌های خود را در زمینه حقوق بشر و نیز پیشرفت‌های بدست آمده در این زمینه، تشریح و تبیین کند.

لاریجانی در سخنرانی کوتاه خود در این نشست تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران ارزش زیادی برای مکانیزم یو.پی.آر شورای حقوق بشر قائل است؛ چرا که همزمان همکاری و گفتمان، دو مفهوم بسیار مهم را که متاسفانه اغلب مورد فراموشی قرار می گیرد، ارتقاء می‌دهد.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان با اشاره به توصیه‌های مطرح شده از سوی کشورهای حاضر در روز بررسی گزارش یو.پی.آر ایران، از مشارکت سازنده عمده کشورها که از دستاوردهای ایران در زمینه حقوق بشر استقبال کرده و توصیه‌هایی در راستای تقویت آن‌ها ارائه کردند و نیز از تروئیکای مسئول بررسی گزارش کشورمان، تقدیر و تشکر کرد.

لاریجانی در پایان این نشست کوتاه گفت: برغم جو نامطلوبی که به واسطه رویکردهای گزینشی و سیاسی پدید آمده است، سیاست جمهوری اسلامی ایران در ارتقاء حقوق بشر مبتنی بر تعامل فعال، مشارکت و همکاری محتوایی و جهانشمولی مبتنی بر تنوع فرهنگی است. در عین حال این سیاست‌ها واقعی و مستحکم‌اند و ما در رویکرد حقوق بشری خود بر اساس اصول افتخارآمیز اسلامی، قانون اساسی و تعهدات بین‌المللی عمل خواهیم کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد حقوق بشر، جمهوری اسلامی ایران تا برگزاری بیست و هشتمین نشست دوره‌ای شورای حقوق بشر سازمان ملل در ماه مارس، نظرات رسمی خود را نسبت به توصیه‌های مطرح شده، به دبیرخانه شورای حقوق بشر سازمان ملل اعلام خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N564363