درخواست 105 ژنرال سابق و روسای جاسوسی اسرائیل از نتانیاهو برای صلح با فلسطینی‌ها

105 تن از ژنرال‌های بازنشسته و روسای اطلاعاتی اسرائیل در نامه‌ای به نخست‌وزیر خود به وی تاکید کردند تا روند دیپلماتیک با هدف صلح با فلسطینی‌ها را مد نظر قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری راشاتودی، در این نامه آمده است: ما فرماندهان بازنشسته نیروهای مسلح اسرائیل و افسران بازنشسته پلیس که در ارتش جنگیده و حضور داشتیم و آلام و اثرات باقی‌مانده از جنگ‌ها را به خوبی درک می‌کنیم، حال فرزندانمان را به صحنه نبرد و میدان کارزار می‌فرستیم و شاهد اقدام آنها در جنگ اخیر غزه بوده و دیدیم که در عملیات "صخره سخت" چگونه حاضر شدند.

به اعتقاد برخی از امضاکنندگان این نامه، اسرائیل قدرت و ابزار قدم برداشتن در مسیر راه‌حل دو کشوری و پایان دادن به این بحران را دارد و همین افراد اعلام کرده‌اند که توافق مذکور به خاطر رهبری ضعیف در اسرائیل حاصل نشده است.

یکی از ژنرال‌های ارشد نیروهای ذخیره ارتش اسرائیل به کانال تلویزیونی Mako- channel2 گفت: ما در یک سراشیبی تند به سمت یک جامعه قطبی شده هستیم و علت آن هم ضرورت نگه داشتن میلیون‌ها انسان تحت اشغال با ادعای مسایل امنیتی است. شکی ندارم که نخست‌وزیر اسرائیل به دنبال رفاه اسرائیلی‌هاست اما از کوردلی سیاسی رنج می‌برد.

ایده نگارش این نامه به آمنون رشف، ژنرال نیروهای ذخیره ارتش اسرائیل بازمی‌گردد که در مصاحبه‌ای گفته بود به خاطر جنگ‌های اخیر به شدت بیمار و خسته شده است.

وی در این مصاحبه به طرح صلح عربستان مورد توافق 2002 اشاره کرده بود که در این طرح، صلح کامل برای کشورهای عربی و اسرائیل در نظر گرفته شده بود و تل‌آویو در عوض باید به سمت مرزهای پیش از 1967 عقب‌نشینی می‌کرد.

در میان امضاکنندگان این نامه اعتراض‌آمیز می‌توان به 101 کهنه سرباز ارتش رژیم صهیونیستی اشاره کرد که دو تن از آنها روسای سابق موساد (آژانس اطلاعات ارتش اسرائیل) و سه فرمانده سابق پلیس ملی اسرائیل اشاره کرد.

این نخستین تلاش مقام‌های ارشد اسرائیلی برای تاکید به رهبری رژیم صهیونیستی در تسریع روند صلح با فلسطینی‌ها نیست. سه سال قبل هم، 52 تن از ژنرال‌ها سابق درخواستی را با همین مضمون امضا کردند.

انتهای پیام

کد N564327