عملیات ارتش عراق برای آزادسازی شهر هیت و مناطقی در الرمادی/ اعدام صدها تن توسط داعش

در حالی که منابع نظامی عراقی از آغاز عملیات نظامی از سه محور برای آزادسازی شهر هیت و مناطقی در غرب الرمادی خبر دادند، منابع محلی عراق اعلام کردند که داعشی‌ها صدها تن از عراقی‌ها به ویژه تعداد زیادی از عشیره البونمر در استان الانبار را اعدام کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری المیادین، یک منبع نظامی عراقی اعلام کرد که نیروهای امنیتی با همکاری قبایل و دیگر نیروهای عراقی عملیات نظامی را در سه محور برای آزادسازی شهر هیت و مناطقی در غرب الرمادی از اعضای داعش آغاز کردند.

به گزارش منبع مذکور افراد قبایل در کنار یگان‌های ارتش عراق از محور شمالی شهر هیت محافظت کرده، فرماندهی عملیاتی الجزیره و البادیه و دیگر یگان‌های ارتش نیز از محور غربی برای آزادسازی شهر هیت وارد عمل شده‌اند. پلیس محلی و داوطلبان مردمی نیز از محور جنوبی برای آزادسازی شهر هیت وارد جنگ با داعش شده‌اند.

از سوی دیگر منبعی در وزارت دفاع عراق اعلام کرد که اقدامات و دیدارهایی میان رهبران نظامی و سیاسی عراق برای اجرای طرح آزادسازی موصل از اعضای داعش صورت گرفته است.

به گزارش این منبع، آزادسازی موصل اقدامی برای آزادسازی دیگر مناطق عراق از اعضای داعش است.

این منبع همچنین گزارش داد: وزارت دفاع عراق مسوولیت اصلی برای اجرای عملیات آزادسازی موصل را بر عهده دارد و گروه‌هایی از نیروهای مردمی و پلیس محلی و همچنین نیروهای کرد به مسوولان وزارت دفاع در این عملیات کمک می‌کنند.

منبع مذکور اعلام کرد این عملیات از چندین محور و با حمایت جنگنده‌های ائتلاف به شبه داعش آغاز می‌شود و وزارت دفاع در همکاری با پیشمرگ‌ها برای تشکیل تیپ نظامی که بیشتر اعضای آن از نیروهای کردستان هستند، می‌پردازد.

همچنین قرار است پادگان‌هایی برای آموزش تعداد زیادی از ساکنان موصل، کرکوک و صلاح‌الدین برای جنگ با داعش ایجاد شود.

حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق در اثنای سفر خود به کربلا به مناسبت سالروز عاشورای حسینی نیز از وجود طرحی برای آزادسازی شهر مصول از اعضای داعش خبر داده و گفته بود که تعداد داوطلبان برای جنگ با داعش به بیش از یک میلیون تن رسیده است.

وزارت پیشمرگ‌ها در دولت اقلیم کردستان نیز اعلام کرد که خالد العبیدی، وزیر دفاع عراق که به اربیل رفته بود، از اقلیم کردستان خواست تا تیپ نظامی جدیدی را برای مقابله با داعش در موصل تشکیل دهند و این تیپ در داخل اقلیم کردستان آموزش ببیند.

وزیر دفاع عراق تاکید کرد که وی به نیروهای پیشمرگ به عنوان بخشی از سامانه دفاعی عراق نگاه می‌کند و میان این نیروها و ارتش عراق برای مقابله با داعش باید همکاری و هماهنگی صورت بگیرد.

نیچروان بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان نیز اعلام کرد: اقلیم کردستان خواهان سیطره بر موصل نیست و نیروهای پیشمرگ را به این شهر برای بازپس‌گیری آن اعزام نمی‌کند. نقش نیروهای پیشمرگ تنها نقش کمکی است و مسوولیت اصلی بر عهده ارتش عراق است.

از سوی دیگر جاسم الجباره، رئیس کمیته امنیتی در شورای استانداری صلاح‌الدین اعلام کرد که اعضای داعش تعداد زیادی از شهروندان عراقی را گروگان گرفته تا از آنها به عنوان سپرهای انسانی در صورت حمله نیروهای امنیتی به شهر بیجی در شمال این استان استفاده کنند.

وی افزود: اعضای داعش همچنین بیشتر ساکنان بیجی را مجبور به مهاجرت از مناطق خود و این شهر کردند و سلاح‌های سنگین و تجهیزات زیادی را به شهر بیجی وارد کرده‌اند.

در همین راستا جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد: کشتارهایی که گروه داعش علیه عشیره سنی البونمر در استان الانبار انجام داده، میزان وحشیگری این گروه را نشان می‌دهد.

وی افزود: ما در حال حاضر تعداد دقیق کشته‌شدگان از افراد قبایل به دست داعش را نمی‌دانیم. گروه داعش اقدامات خشونت‌آمیزی را علیه عراقی‌ها در پیش گرفته که نشان‌دهنده خطرات زیادی است که ما و عراقی‌ها را تهدید می‌کند، برای همین با مسوولان عراقی برای مقابله با داعش همکاری می‌کنیم.

کربی درخصوص فایده حملات جنگنده‌های آمریکایی به پایگاه‌های داعش گفت: ما در حال حاضر اقدامات زیادی انجام دادیم اما عراقی‌ها می‌توانند با گروه داعش در تمامی مناطق عراق مقابله کنند و نیروهای عراقی پیشروی‌های زیادی در مقابله با گروه داعش داشته‌اند.

همچنین منابع محلی و رسمی در عراق اعلام کردند که اعضای داعش صدها عراقی به ویژه تعداد زیادی از عشیره البونمر در استان الانبار را اعدام کردند.

نعیم الکعود، یکی از رهبران قبایل البونمر در الانبار اعلام کرد که ظرف پنج روز گذشته اعضای داعش حدود 520 تن از اعضای عشیره سنی البونمر را اعدام کرده است.

براساس گزارشات منتشر شده، داعش در آخرین عملیات اعدام علیه این قبیله 24 تن از اعضای آن را اعدام کرد.

جرم آنها همکاری با دولت عراق خوانده شده است.

این در حالی است که وزارت حقوق بشر عراق اعلام کرده که اعضای داعش تاکنون 322 تن از اعضای عشیره البونمر را اعدام کرده است.

یک افسر عراقی نیز اعلام کردند: اعزای داعش 11 تن از نیروهای امنیتی عراق را در نزدیکی شهر موصل اعدام کردند.

همچنین احمد الجبوری، یکی از افسران پلیس عراق در استان نینوا اعلام کرد که در حمله جنگنده‌های ائتلاف به پایگاه داعش در جنوب موصل، 11 تن از اعضای داعش کشته شدند.

همچنین منابعی در استان الانبار اعلام کردند که نیروهای دولتی قبایل عراقی را در این استان به سلاح و تجهیزات مجهز کردند تا برای آزادسازی این استان از اعضای داعش آماده شوند.

از سوی دیگر یک مسوول نظامی کانادایی نیز اعلام کرد که جنگنده‌های کانادایی حمله نظامی را علیه پایگاه‌های داعش در ساحل رود فرات در عراق انجام دادند که موجب منهدم شدن تجهیزات داعش شد. اعضای داعش در ساحل رود فرات متمرکز شده و مسیر آبرسانی را به روی شهروندان بسته بودند.

انتهای پیام

کد N564270