استاد دانشگاه:

امام حسین(ع) آزادگی را با آزادی در اختیار مریدان خود قرار داد

امام حسين ع ,محرم

استادیار علوم تربیتی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: اخلاق مانند بذری است که ائمه برای کاشتن آن در دل مردم زحمات زیادی کشیدند و نهضت عاشورا نیز در این راستا به برپا ساختن اخلاق و حفظ اعتقادات پرداخت.

شیخ‌الاسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با بیان این‌که «سخن گفتن در مورد عاشورا مختص ایام عاشورا نیست»، افزود: باید شرایطی ایجاد کرد تا درس‌های عاشورا همواره بیان گردد، ولی اگر بخواهیم از خدمات امام حسین(ع) اسم ببریم به احکام، اخلاقیات و اعتقادات می‌توانیم اشاره کنیم که در ادامه رسالت انبیاء بود.

وی با یادآوری اینکه «اخلاقیات مانند بذری است که انبیا زحمت کاشتن آن را در دل مردم کشیده‌اند» ادامه داد: امام حسین(ع) خدمت به اخلاقیات را با اعمال خود به صراحت نشان داد و به یاری شهدای کربلا مهم‌ترین درس اخلاقی‌شان که آزادگی و کرامت انسانی است را برای عالمیان به یادگار گذاشتند.

وی اظهار کرد: آزادگی در حفظ کرامت انسانی که شاهکار خلقت خداست و منزلت و شأن انسان در پیشگاه خدا تا این جاست، امام حسین(ع) این جایگاه را به انسان‌ها نشان داد.

وی گفت: آزادی جنبه حقوقی دارد ولی آزادگی برتر و مرتبط با شرافت و اخلاق انسان است که قابل قرارداد و تقلیل به اندازه‌گیری های دنیوی نیست. حسین(ع) مریدان خود را به این آزادگی دعوت کرد و گفت هرکس خواست می‌تواند برگردد و آزادگی را با آزادی در اختیار مریدان خود قرار داد و این موضوع یکی از راه‌های اشاعه آزادگی بود.

وی درباره جایگاه کرامت انسان در پیشگاه آن امام بزرگوار، گفت: امام کرامت انسانی را تا جایی در نظر داشت که شهادت فرزندان خود و دیگران را در یک مرتبه دید.

انتهای پیام

کد N564019