ناتو:‌ روسیه می‌خواهد ابر قدرت بودنش را ثابت کند

فرمانده ارشد ائتلاف ناتو اعلام کرد،‌ روسیه با اقدامات اخیر در حریم هوایی کشورهای اروپایی قصد دارد به غرب ثابت کند که یک ابر قدرت است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)‌، به نقل از خبرگزاری فرانسه،‌ ژنرال فیلیپ بریدلاو، فرمانده ارشد ناتو در اروپا در این باره گفت، با وجود اینکه فعالیت‌های هوایی روسیه در حریم هوایی اروپا طی یک سال گذشته افزایش یافته است اما اقدام هفته پیش این کشور صف‌آرایی هواپیماهای جنگی بود.

وی مدعی شد: به نظر من این اقدام حامل پیام آنها به ما بود؛ آنها ‌می‌خواهند به ما بگویند که قدرت بزرگی هستند. روسیه می‌خواهد بگوید که با اقداماتش می‌تواند بر محاسبات ناتو تاثیر بگذارد.

هفته گذشته ناتو گزارشی درباره پرواز جنگنده‌ها، هواپیماهای بمب‌افکن دور برد و هواپیماهای نفت‌کش روسی در حوزه دریای بالتیک، دریای شمال و اقیانوس آتلانتیک منتشر کرد. این اقدامات تنها چند روز پیش از برگزاری انتخابات مناقشه‌آمیز در شرق اوکراین صورت گرفت.

جنگنده‌های ناتو نیز در واکنش به این اقدامات مانع ورود بیشتر جنگنده‌های روسی به حریم هوایی اروپا شدند و آنها را تا خروج کامل همراهی کردند.

به گفته بریدلاو در گذشته چنین اقدامات هوایی توسط روسیه تنها با یک یا دو هواپیماها عملی می‌شد.

فرماندهی ارشد ناتو در اروپا درباره اقدام اخیر هوایی روسیه متذکر شد: اما اقدامی که هفته گذشته شاهد آن بودید، حرکتی بزرگ‌تر به وسیله هواپیماهایی‌ پیچیده‌تر و اجرایی عمیق‌تر بود و به نظر من مسیرپروازی تحریک کننده داشت.

به ادعای بریدلاو این پروازها موجب نگرانی کشورها شده و کمکی جهت امنیت و ثبات محسوب نمی‌شود.

بریدلاو در ادامه اظهارات خود گفت،‌ طی یک سال گذشته نیروهای دریایی روسیه هم‌چنین اقدامات تحریک‌آمیز مشابهی در دریای سیاه، دریای شمال و حتی اقیانوس آرام انجام داده‌اند.

این فرمانده کهنه‌کار هم‌چنین در سخنانی درباره انتخابات اخیر اوکراین عنوان کرد، بسیار زود است تا درباره تاثیرگذاری این انتخابات بر شرایط امنیتی منطقه اوکراین قضاوت کرد اما چیزی که مسلم است کمک نکردن این انتخابات به پایان دادن درگیری‌ها است.

او در ادامه با "کینه‌جو" خواندن روسیه خواستار افزایش موقتی نیروهای آمریکایی در شرق اروپا شد.

بریدلاو در این خصوص اظهار کرد: به دلیل افزایش فشارها بر شرق اروپا و هم‌چنین برای تضمین اقدامات ناتو در کشورهای حوزه بالتیک،‌ لهستان و رومانی ما به حضور نیروهای موقت نیاز داریم.

به اعتقاد این فرمانده ارشد اکنون نیروهای نسبتا کمی در این مناطق مستقر هستند.

فرمانده نیروهای ناتو در اروپا هم‌چنین اعلام کرد،‌ در حال رایزنی با فرماندهان نظامی آمریکا جهت بررسی امکان استقرار منابع و تجهیزات بیشتر نظامی در پایگاه‌های مهم اروپا است.

در حال حاضر 750 نیروی آمریکایی در لهستان و حوزه دریای بالتیک حضور دارند.

انتهای پیام

کد N563978