مسائل دوجانبه و بین‌المللی محور مذاکرات رهبران فرانسه و کانادا

رئیس‌جمهوری فرانسه که به کانادا سفر کرده بود، مسئله تقویت روابط اقتصادی دو جانبه و همکاری امنیتی را در صدر دستور کار بهبود همکاری‌ها میان دو کشور قرار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری شینهوا، فرانسوا اولاند رئیس‌جمهوری فرانسه سفر سه روزه خود را به کانادا از روز یکشنبه آغاز کرد و طی این سفر با استفان هارپر نخست وزیر کانادا به گفت‌وگو درباره وضعیت اقتصاد جهانی و فرصت‌های سرمایه گذاری و مزایای پیشبرد توافق تجاری کانادا با اتحادیه اروپا پرداخت.

دفتر نخست وزیر کانادا در بیانیه‌ای طی روز دوشنبه عنوان داشت، رهبران دو کشور احیای طرح اقدام اقتصادی مشترک کانادا – فرانسه در سالهای 2014-2015 که قرار است از شرکت‌های کوچک و متوسط کانادایی و فرانسوی به منظور کمک به آنها در استفاده از مزایای فرصت‌های جدید حمایت کند، را اعلام کرد.

فرانسوا اولاند نخستین رئیس جمهور تاریخ فرانسه است که به غرب کانادا سفری رسمی می‌کند. او طی سفر خود در شهرهای کلگری، بانف و اوتاوا توقف داشت و قرار است به شهرهای کلک و مونترال سفر کند.

در بیانیه دفتر نخست وزیر کانادا عنوان شده که سفر اولاند به غرب کانادا نشان دهنده اشتیاق فرانسه برای توسعه روابط قدرتمند با همه بخشهای کانادا است. فرانسه هشتمین شریک تجاری بزرگ کاناداست. همچنین بر اساس این بیانیه رهبران دو کشور درباره مسایل امنیتی به بحث در خصوص بحران اوکراین، تهدید شبه نظامیان داعش و گسترش ویروس ابولا پرداختند.

همچنین رهبران فرانسه و کانادا اعلام کردند که طرح هماهنگی فنی به منظور تشکیل یک شورای همکاری رفاهی فرانسه با کانادا، نهایی سازی شده است. هدف از این ابتکارعمل تقویت مذاکرات دفاعی دو جانبه در سطوح عالی و همکاری‌های امنیتی و دفاعی در زمینه اولویت هایی همچون هماهنگی امور در ناتو است.

انتهای پیام

کد N563578