حسن رسولی:

پیگیری بورسیه‌های غیرقانونی امکان تقویت سرمایه اجتماعی را فراهم می‌کند

بنياد باران,بورسيه‌هاي غيرقانوني

یک عضو بنیاد باران با اشاره به این‌که «پیگیری پرونده‌ بورسیه‌های غیرقانونی یک مطالبه عمومی است» گفت: دولت در تمام مواردی که به حقوق ملت مربوط می‌شود باید بدون محافظه‌کاری عمل کند و به دنبال احقاق حق مردم باشد.

یک عضو بنیاد باران با اشاره به این‌که «پیگیری پرونده‌ بورسیه‌های غیرقانونی یک مطالبه عمومی است» گفت: دولت در تمام مواردی که به حقوق ملت مربوط می‌شود باید بدون محافظه‌کاری عمل کند و به دنبال احقاق حق مردم باشد.

حسن رسولی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌که «از مدت‌ها قبل حتی قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم یکی از مهم‌ترین دغدغه خاطر جامعه دانشگاهی، رفتار خارج از مقررات و عرف حاکم بر آموزش عالی در موضوع پذیرش دانشجوی بورسیه‌ای بود»، اظهار کرد: دولت نهم و دهم نه تنها در مورد بورسیه‌ها، بلکه در بسیار دیگری از موارد به راحتی از چارچوب نظامات جاری حاکم عبور کردند.

وی افزود: یکی از مصادیق قانون‌گریزی دولت قبلی پذیرش بی‌ضابطه و رابطه‌ دانشجویان بورسیه‌ای بوده که با گنجاندن یک بند به مقررات قبلی مبنی بر این‌که افراد داوطلب بورسیه شدن علاوه بر شرایط علمی، تخصصی و اخلاقی چنانچه برخوردار از خدمات برجسته فرهنگی باشند نیز می‌توانند از مزیت بورسیه شدن استفاده کنند، عملا امکانی را فراهم کرد که سوء استفاده‌ها محقق شود.

وی خاطرنشان کرد: در هشت سال گذشته مشابه این اقدامات در بخش‌های دیگر نیز اتفاق افتاده است که آخرین مورد آن دستور برداشت شانزده میلیارد تومان از حساب نهاد ریاست‌جمهوری و واریز به حساب دانشگاه ایرانیان بود.

این عضو بنیاد باران در مورد علت توجه به پرونده بورسیه‌های غیرقانونی توسط دولت، گفت: جامعه علمی و دانشگاهی کشور در سلسله مراتب اقشاری و لایه‌های اجتماعی جامعه ما از منزلت و احترام ویژه‌ای برخوردار هستند به گونه‌ای که میزان اعتماد افکار عمومی به این قشر در صدر اعتماد نسبت به سایر اقشار قرار دارد. اقدامات غیرقانونی در مورد بورسیه‌ها، اعضای هیات علمی دانشجویان و خانواده‌های آن‌ها را به شدت از آثار سوء آن آزرده خاطر کرده بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که «رییس‌جمهور در ابتدای کار دولت یازدهم از همه وزرا و سرپرستان وزارتخانه‌ها خواسته بود گزارشی درباره وضعیت عمومی بخش‌های مربوط به خود ارائه کنند»، اظهار کرد: دکتر توفیقی سرپرست وقت وزارت علوم در قالب گزارشی به بورسیه‌های غیرقانونی اشاره کرد. وی اخیرا گفته است که بورسیه‌های غیرقانونی یکی از مشکلات به ارث مانده از دولت قبل بوده است. معنای این جمله این است که موارد دیگری هم در کار است.

وی افزود: رسیدگی به این پرونده مورد انتظار صاحب نظران و افکار عمومی بود و از این حیث دولت توانست تا حدودی از دامنه آسیب‌های وارده به اعتبار علمی کشور بکاهد. باید به همین دلیل از رییس‌جمهور و دولت تشکر کرد و همچنین این تقاضا را داشت که در سایر مواردی که به حقوق اساسی ملت مربوط است بدون محافظه‌کاری عمل کرده و به نمایندگی از ملت به دنبال احقاق حقوق مردم باشد.

رسولی با اشاره به این‌که مهم‌ترین عامل توسعه همه‌جانبه کشور، حفظ و تقویت سرمایه اجتماعی به معنای برقراری اعتماد مقابل ملت و دولت است، گفت: نوع برخورد مسئولان دولت دارای دو پیام متفاوت است؛ پیام اول خطاب به متجاوزان به قانون است در واقع دولت به نمایندگی از ملت اعلام کرده در مقابل کج‌روی‌ها ایستادگی می‌کند.

وی افزود: پیام دوم پیگیری دولت به آحاد جامعه است در واقع دولت مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی خود را به مردم به اثبات رسانده و از این طریق امکان تقویت سرمایه اجتماعی به معنای اعتماد ملی را فراهم کرده است.

انتهای پیام

کد N563535