رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه شورای اداری استان زنجان:

اگر عقلانیت در کشورهای 1+5 وجود داشته باشد، تفاهم هسته‌ای نزدیک است

مجلس,علی لاریجانی,زنجان

امنیت پایدار برای ایران با اهمیت است، در منطقه از لحاظ وجود امنیت پایدار ایران استثنائی است این در حالی است که غوغا و کشمکش در کشورهای دیگر منطقه وجود دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مسئله هسته‌ای با مذاکرات در مسیر روشنی قرار گرفته است. به نحوی که در درون مذاکرات نگاه‌ها به هم نزدیک شده بنابراین اگر عقلانیت در کشورهای 1+5 وجود داشته باشد تفاهم در زمینه هسته‌ای ایجاد خواهد شد.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی در سفر به استان زنجان در جلسه شورای اداری این استان شرکت کرد و در بین مسئولان این استان گفت: خرسندم پس از حضور در مراسم عزاداری باشکوه امام حسین (ع) مردم زنجان در این نشست شرکت کردم تا زمینه برای رفع مشکلات مردم فراهم شود.

علی لاریجانی افزود: برای من مسرت بخش است در سطح استان زنجان مسئولان قوای مختلف با همکاری و همدلی در جهت پیشرفت کارها فعالیت می‌کنند، یکی از ارکان حکومت خوب همین است که بخش‌های مختلف با هم همسو باشند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم همکاری و هماهنگی مسئولان و مدیران برای رفع مشکلات مردم گفت: باید به آرای مختلف احترام گذاشت. در حکومت‌هایی که از دموکراسی برخوردارند اختلاف نظر در مسائل کارشناسی وجود دارد که باید این اختلاف نظرها به رسمیت شمرده شود البته باید نتیجه آن به پیشرفت کشور منتهی شود.

رئیس مجلس افزود: تفکر صحیح اسلامی که در تشیع دیده می‌شود به همه امور توجه دارد که این ظرفیت بسیار بزرگی است، از یک فرهنگ غنی در کشور برخوردار هستیم.

رئیس نهاد قانون‌گذاری کشور افزود: باید توجه داشت برخی از کج‌روی‌ها در سطح منطقه چقدر ضایعه ایجاد کرده، این‌ها خود را در دامن اسلام می‌بینند، که البته کج فهمی در مسائل اسلامی دارند.

وی ادامه داد: همیشه ایران از متانت و رفتار دورنگرانه برخوردار بوده که این موضوع به ریشه‌های فرهنگی برمی‌گردد.

لاریجانی در ادامه با اشاره به منابع غنی ایران، افزود: بنابر گفته آقای عبداللهی نماینده مجلس، تزریق سالانه حدود 150 میلیارد دلار به اقتصاد می‌تواند در صورتی که به طور صحیحی صورت گیرد مفید باشد. البته نباید فراموش کرد این منابع به سوی بودجه جاری برود به ضرر کشور است بنابراین باید از منابع درست استفاده شود.

دکتر لاریجانی با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت منابع انسانی تحصیل کرده در کشور گفت: امنیت پایدار برای ایران با اهمیت است، در منطقه از لحاظ وجود امنیت پایدار ایران استثنائی است این در حالی است که غوغا و کشمکش در کشورهای دیگر منطقه وجود دارد.

وی بیان کرد: در دوره‌هایی به نگاه ایران در منطقه توجه چندانی نمی‌شد اما اذعان می‌کنم امروز ایران رفتار مسئولیت پذیری برای ایجاد ثبات در منطقه نشان داده است. هم ظرفیت ایجاد ثبات داشته و هم برای دیگران ظرفیت سازی کرده است که این جایگاه مناسبی را برای آینده بوجود خواهد آورد.

لاریجانی افزود: باید پذیرفت در بخش اقتصادی نقص‌هایی وجود دارد که اول باید درد فهمیده شود، در دوره‌هایی نمی‌خواستند مشکل را بفهمند مسئله اقتصاد در دولت‌های مختلف اشکال داشته که البته در دولت قبلی تا اندازه‌ای مشکلات بیشتر و عمیق‌تر شد که این باعث رنج شد، گستردگی بودجه برای کشور بلای بزرگی است برای کمک به بخش‌های عمرانی با کمبود بودجه روبرو هستیم که سرعت را کم کرده بنابراین باید به ساختار اشکال دار بودجه که از گذشته وجود داشته توجه کرد. متاسفانه بی‌توجهی‌های دولت قبل وضعیت را بدتر کرد که باید با تلاش بخش اقتصاد و تولید کشور را ارتقا داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر از ظرفیت بخش خصوصی و غیردولتی در اقتصاد استفاده نشود و زمینه برای رقابتی شدن فراهم نشود مشکلات رفع نمی‌شود.

لاریجانی درباره مسائل هسته‌ای گفت: همین مسئله هسته‌ای در مسیر روشنی از طریق مذاکرات افتاده است و در درون مذاکرات نگاه‌ها به هم نزدیک شده البته ممکن است تاکنون به حل نهایی نرسیده باشد که اگر عقلانیت در کشورهای 1+5 وجود داشته باشد می‌توان به تفاهم رسید.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: باید مدیریت اقتصادی کشور علاج و اصل 44 به طور صحیح اجرا شود و مقررات سرمایه‌گذاری تسهیل شود.

رئیس مجلس افزود: در بودجه سال گذشته این امکان به دولت داده شد که پروژه‌ها را به بخش خصوصی واگذار کند که به این موضوع کم‌ توجهی شد اگر لازم است ساز و کار بیشتری در این موضوع لحاظ شود باید در تنظیم لایحه بودجه این اقدامات صورت گیرد.

وی با بیان اینکه باید به بخش غیر دولتی در اقتصاد توجه کرد گفت: برای ایجاد تعادل در سرمایه‌گذاری استان‌ها و رفع محرومیت‌ها باید اقداماتی انجام شود البته امسال بودجه این موضوع از 3 درصد ارتقاء یافت که خوشبختانه شورای نگهبان تایید کرد و سازمان برنامه با لحاظ کردن این افزایش بودجه می‌تواند سرمایه‌گذاری در استان‌ها را تنظیم کند.

رئیس قوه قانونگذاری کشور افزود: استان زنجان افق خوبی برای پیشرفت دارد که با هماهنگی باید به این مهم دست یابند البته برای توسعه پروژه‌های اشتغال زایی مانند پتروشیمی می‌توان از ظرفیت صندوق توسعه ملی استفاده کرد.

وی افزود: موضوع ضرورت هماهنگی ساعت کاری ادارات تهران با شهرستان‌ها نیز بررسی خواهد شد.

لاریجانی در پایان یادآور شد: باید چرخه اقتصادی روستاها را به حرکت درآورد.

به گزارش ایلنا و به نقل از خانه ملت، در ابتدای این نشست مهندس انصاری استاندار زنجان، اسماعیلی، خان محمدی، عبداللهی و علیمردانی از نمایندگان مردم این استان در مجلس شورای اسلامی ضمن خیرمقدم به علی لاریجانی گزارشی از وضعیت استان به وی ارائه دادند و خواستار مساعدت رئیس مجلس برای حل مشکلات شدند.

کد N563080