گاردین گزارش داد

زباله‌های هسته‌ای هزینه استفاده از تکنولوژی هسته‌ای در انگلیس

انرژي هسته‌يي,انگليس,هسته‌‌يي

روزنامه گاردین در گزارشی نوشت: انگلیس تا پایان قرن حاضر حدود 300 هزار متر مکعب زباله رادیواکتیوی خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، روزنامه گاردین در این‌باره نوشت: استفاده از تکنولوژی هسته‌ای در طول 30 سال گذشته در انگلیس منافع زیادی شامل کمتر شدن آلودگی هوا به دلیل استفاده کمتر از سوخت‌های فسیلی داشته است اما این مساله به قیمت تولید حجم زیادی از زباله‌های هسته‌ای تمام شده که مدیریت آن‌ها را غیرممکن کرده است.

بر اساس این گزارش، انگلیس تا پایان قرن حاضر حدود 300 هزار متر مکعب زباله رادیواکتیوی با کنش بالاتر خواهد داشت که برای پر کردن یک چهارم یک استادیوم بزرگ کافی است.‌ نکته‌ای که در اینجا حائز اهمیت است این است که انگلیس کار خود را با راکتورهای هسته‌ای تجربی آغاز کرده که مدیریت زباله‌های تولید شده آنها به مراتب سخت‌تر از مواد یک راکتور پیشرفته است.

به نوشته گاردین، چه با استفاده از تکنولوژی هسته‌ای باشیم و چه نباشیم باید زباله‌های خطرناک این تکنولوژی را به طور امن مورد استفاده قرار دهیم.

زباله‌های رادیواکتیوی از آنجایی خطرناک هستند که ده‌ها هزار یا میلیون‌ها سال باقی می‌مانند؛ بنابراین هیچ کس نمی‌داند که میلیون‌ها سال بعد چه اتفاقی خواهد افتاد.

در حال حاضر بخش زیادی از زباله‌های هسته‌ای انگلیس در اعماق زمین مدفون می‌شود اما به گفته کارشناسان این کار نمی‌تواند مدت زمان ادامه یابد چون خطراتی را برای سطح زمین شامل سونامی و ... در پی دارد.

کارشناسان و دانشمندان هسته‌ای انگلیس در تلاشند تا راهی را برای مواجهه با این مساله پیدا کنند اگرچه می‌توان این مشکل را نادیده گرفت اما در درازمدت باید مورد بررسی قرار گیرد.

انتهای پیام

کد N563008