محمدرضا عارف در دیدار اعضای تشکل های مدنی جامعه اهل سنت:

اهل سنت و تشیع هر دو مورد هجمه گروه‌های افراطی هستند

سیاست داخلی,محمدرضا عارف

قومیت‌ها می‌توانند امنیت ایجاد کنند و تهدید نیستند. ذهنیت برخی مردم و اقوام که احساس تبعیض و عدم امنیت می‌کنند، بسیار بد است و باید احساس تبعیض از جامعه برداشته شود و همه مردم و اقوام باتوجه به جهت‌گیری‌های نظام و اصول قانون اساسی احساس برادری و برابری کنند.

محمدرضا عارف در دیدار اعضای یکی از تشکل های مدنی جامعه اهل سنت با بیان اینکه قومیت در کشور ما یک فرصت و مزیت محسوب می‌شود، گفت: قومیت‌ها می‌توانند امنیت ایجاد کنند و تهدید نیستند. ذهنیت برخی مردم و اقوام که احساس تبعیض و عدم امنیت می‌کنند، بسیار بد است و باید احساس تبعیض از جامعه برداشته شود و همه مردم و اقوام باتوجه به جهت‌گیری‌های نظام و اصول قانون اساسی احساس برادری و برابری کنند.

به گزارش ایلنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مجمع تشخیص مصلحت نظام وی با اشاره به اصول مترقی فصل سوم قانون اساسی عمل به این اصول از سوی مسئولان و مردم را زمینه‌ساز وحدت و همدلی بیشتر در کشور دانست و تاکید کرد: انقلاب اسلامی ایران با وحدت و همدلی همه اقشار مختلف مردم پیروز شد و رمز پیروزی انقلاب، وحدت و همدلی همه نیروها، اقوام و جریانات سیاسی مختلف بود و ماندگاری انقلاب اسلامی نیز به برکت وحدت مردم و مسئولان است، نباید در خانواده انقلاب به خاطر برخی سوءتفاهم‌ها و اختلاف‌نظرها فاصله بیفتد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از برخی اظهارنظرها که شهروندان جامعه را به شهروند درجه یک و دو تقسیم‌بندی می‌کنند، خاطرنشان کرد: در جمهوری اسلامی ایران همه شهروندان، شهروندان درجه یک محسوب می‌شوند، برادران و خواهران اهل سنت هم شهروندان درجه یک محسوب می‌شوند و اگر اظهارنظر خلافی هم در این خصوص صورت می‌گیرد، کج سلیقگی است و نباید به حساب نظام گذاشت.

عارف با بیان اینکه دین اسلام بر اعتدال و میانه‌روی تاکید دارد، خاطرنشان کرد: تفکرات تند و افراطی که اکنون در بخش‌هایی از جهان اسلام مشاهده می‌شود باعث آسیب رساندن به وحدت و همبستگی ملت‌های مسلمان می‌شود، ظهور گروه‌های خشونت طلب همچون داعش به دلیل فهم نادرست از دین اسلام است و اهل سنت و تشیع هردو مورد هجمه گروه‌های افراطی هستند.

وی در پایان با اشاره به نقش موثر تشکل های‌مدنی در ترویج اسلام رحمانی به اعضای جماعت دعوت و اصلاح توصیه کرد با حفظ هویت خود هم‌صدا با دیگر نهادهای مدنی مبلغ خوبی برای ترویج اسلام رحمانی و همبستگی ملی باشند.

کد N562932