۶

داعش توجه افراط‌گرایان در پاکستان و افغانستان را به خود جلب کرده است

  • ۷۵بازدید
  • ۶ رای
  • ۰ دیدگاه
پاكستان, طالبان, داعش

داعش جلب توجه افراط‌گرایان در پاکستان و افغانستان را که مدت‌های طولانی مهد شبه‌نظامی‌گری بوده، آغاز کرده و این مساله باعث نگرانی و عصبانیت مقاماتی شده که از موج خشونت‌های بالقوه می‌ترسند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، افغانستان و پاکستان، زادگاه تاریخی طالبان و القاعده که فاصله بسیار زیادی با خلافت داعش در عراق و سوریه دارند در هفته‌های اخیرا بارها شاهد پدیدار شدن نام داعش در جنبش‌های افرطی بوده‌اند.

بروشورهایی مبنی بر حمایت از داعش در بخش‌های شمال غربی پاکستان مشاهده شده و دست کم پنج تن از فرماندهان طالبان پاکستان و سه تن از فرماندهان طالبان افغانستان متعهد حمایت از آنها شده‌اند.شعارهای حامی داعش بر روی دیوارهای چندین شهر از این دو کشور و دانشگاه نوشته شده است. منابع رسمی، امنیتی و شبه نظامی می‌گویند، ابتکار عمل‌های انفرادی و محلی وجود دارد و در حال حاضر داعش حضوری در این منطقه ندارد اما موفقیت داعش در خاورمیانه باعث نگرانی افرادی شده که بر گروه‌های افراط‌گرای پاکستان و افغانستان سرپوش می‌گذارند.در همین حال الطاف حسین، رییس جنبش متحد قومی پاکستان گفت: داعش تهدید جدیدی برای پاکستان است و شبه نظامیان طالبان در حال پیوستن به داعش هستند.وی افزود: پرچم داعش از ایالت پنجاب تا اسلام آباد دیده شده است. داعش که توسط ابوبکر البغدادی ایجاد شده نسبت به طالبان و القاعده خطرناک‌تر است.الطاف حسین ادامه داد: آمریکا به دنبال مداخله شوروی در افغانستان از پاکستان خواست تا طالبان را به وجود آورد. پاکستان، آمریکا و عربستان سعودی به همراه بسیاری از کشورهای دیگر از مجاهدین طالبان در مبارزاتشان علیه شوروی حمایت کردند.انتهای پیام
نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.