امیرعبداللهیان: حمایت کشورهای دوست از دولت و ارتش عراق ضروری است

امیرعبداللهیان

معاون عربی و آفریقائی وزارت امور خارجه کشورمان تاکید کرد دولت، ارتش و نیروهای مردمی عراق از ظرفیت حمایت همه جانبه از این کشور برخوردار بوده و حمایت کشورهای دوست از آنان ضروری است.

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، آقای توسو کاسا یومورا مدیر کل سیاسی وزارت امورخارجه ژاپن که به منظور رایزنی با کشورمان پیرامون راوابط دو جانبه و تحولات منطقه ای و بین المللی به تهران سفر کرده است با معاون عربی و آفریقائی وزارت امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

وی با اشاره به روابط خوب و رو به گسترش دو کشور، نقش ایران در تحولات منطقه ای را مهم ارزیابی نموده و افزود: ژاپن به مشورت با جمهوری اسلامی ایران برای یافتن راه حل مناسب بحرانهای منطقه خاورمیانه اهتمام دارد.

مدیرکل سیاسی وزارت خارجه ژاپن بی ثباتی در منطقه خاورمیانه را تهدیدی برای جامعه جهانی دانست و گفت: کشورهای بحرانی منطقه خاورمیانه باید در جهت تأمین ثبات و امنیت شهروندان خود مورد حمایت قرار گیرند.

وی با تأکید بر ضرورت حل سیاسی بحران سوریه افزود: ژاپن به تلاشهای خود برای ارسال کمکهای انساندوستانه به کشورهای سوریه و لبنان ادامه خواهد داد.

یومورا با ابراز خرسندی از شکل گیری نیروهای ملی در استانهای مختلف عراق برای مقابله با تروریسم، بر لزوم تقویت دولت مرکزی و نیروهای مسلح در عراق تأکید نمود.

حسین امیر عبداللهیان در این دیدار خاطرنشان ساخت: جمهوری اسلامی ایران نسبت به نیت آمریکا و همپیمانان این کشور در برخورد با مسئله سوریه و مبارزه با تروریسم و داعش در منطقه تعارضات جدی را مشاهده می کند و متاسفانه آنها نمی خواهند از اشتباهات مکرر خود در سالهای گذشته درس بگیرند.

امیر عبداللهیان با تأکید بر اینکه هرگونه راه حل سیاسی باید دربرگیرنده واقعیت های جدید صحنه سوریه باشد، بر آمادگی کشورمان جهت کمک به روند حل و فصل سیاسی بحران سوریه تأکید نمود.

وی اضافه کرد: حل سیاسی بحران سوریه تنها با در نظر گرفتن مولفه های مبارزه جدی و واقعی با تروریسم، ارسال کمکهای بین المللی انساندوستانه، تلاش برای بازگشت آوراگان به کشور، و همچنین احترام به رأی مردم، حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی سوریه امکانپذیر خواهد بود.

معاون عربی و آفریقایی وزارت امورخارجه کشورمان با تأکید بر اهمیت تقویت دولت عراق و ارتش این کشور اظهار داشت: دولت، ارتش و نیروهای مردمی عراق از ظرفیت حمایت همه جانبه از این کشور  برخوردار بوده و حمایت کشورهای دوست از آنان ضروری است.

در این دیدار بر ضرورت استمرار رایزنی دو دولت در مسائل منطقه ای تأکید شد.
کد N562498