اردوغان: تحقق صلح مورد نظر اسرائیلی‌ها محال است

رئیس‌جمهوری ترکیه ضمن اشاره به این که رژیم صهیونیستی بهترین هم‌پیمان خود در منطقه را از دست داد، تاکید کرد: از نظر ما تحقق صلحی که مورد نظر صهیونیست‌ها باشد، محال است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه گفت: اسرائیل بهترین هم‌پیمان خود در منطقه یعنی ترکیه را از دست داد و به باور ما دست‌یابی به صلح و سازش در منطقه بر اساس رویکرد و مفاهیم طرف صهیونیستی غیر ممکن است.

اردوغان همچنین تصریح کرد که ترکیه بیش از تمامی کشورهای اسلامی با رژیم صهیونیستی روابط و مناسبات داشت اما این رژیم هم‌پیمانی و دوستی ترکیه را از دست داد و دیگر روابط دو طرف همانند سابق محکم و گسترده نیست.

وی اشاره کرد که تنش در روابط ترکیه و رژیم صهیونیستی پس از حمله نظامیان صهیونیستی به کشتی مرمره در سال 2010 آغاز شد و ترکیه برای عادی سازی روابط با این رژیم چند شرط تعیین کرد.

رئیس‌جمهوری ترکیه اضافه کرد، مدت زمانی که برای عادی‌سازی روابط بین دو طرف مشخص شده بود رو به پایان است اما این مساله به سبب جنگ اخیر رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه محقق نشد و رایزنی‌ها برای بهبود روابط متوقف شده است.

اردوغان اظهار داشت که مشکل ترکیه با قوم یهود یا یهودیان مقیم ترکیه نیست بلکه مشکل با رژیم صهیونیستی است و بر اساس سیاست ها و مواضعی که این دولت در پیش گرفته دست یابی به صلح و سازش امری غیر ممکن است.

وی ضمن اشاره به وضعیت فاجعه‌بار ساکنان غزه تصریح کرد که فلسطینیان ساکن این منطقه در زندانی بدون سقف زندگی می کنند.

انتهای پیام

کد N562183