در پی استعفای رییس‌جمهور

اتحادیه آفریقا خواستار واگذاری قدرت به غیرنظامیان در بورکینافاسو شد

در پی استعفای رییس‌جمهوری بورکینافاسو، اتحادیه آفریقا خواستار آن شد که قدرت در این کشور به جامعه مدنی سپرده شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، انکو سازانا دلامینی زوما، رییس کمیسیون اتحادیه آفریقا در بیانیه‌ای از نیروهای مسلح و امنیتی خواست اجازه دهند مقامات غیرنظامی انتقال قدرت را در بورکینافاسو به دست بگیرند و یک جمهوری دموکراتیک تشکیل دهند.

زوما در بیانیه خود همچنین از نیروهای امنیتی و ارتش بورکینافاسو خواست از انجام اقدامات یا گفتن اظهاراتی که به بحرانی‌تر شدن اوضاع در این کشور می‌انجامد و بر امنیت و ثبات منطقه‌ای تاثیر منفی می‌گذارد، پرهیز کنند.

وی افزود: انتقال قدرت توسط غیرنظامیان و با توافق همه گروه های سیاسی، نه تنها جوابگوی خواسته مشروع ملت مبنی بر ایجاد تغییرات دموکراتیک در کشور است بلکه افزایش حمایت‌های بین‌المللی از تلاش‌ها برای خروج موفق از بحرانی را که بر این کشور سایه افکنده است، نیز تسهیل خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز در قانون اساسی بورکینافاسو پیش بینی شده است که در صورت ایجاد خلاء در منصب ریاست‌جمهوری، کفالت به رییس مجلس ملی سپرده شود.

بلز کامپائوره، رئیس‌جمهوری مستعفی بورکینافاسو که به دنبال تمدید قدرت 27 ساله‌ خود بر این کشور بود، در پی تظاهرات خیابانی که در چند روز گذشته در سراسر این کشور راه افتاد، از سمت خود کناره‌گیری کرد.

انتهای پیام

کد N562178