بازنگری در قانون ضد جاسوسی چین پس از 21 سال

جاسوسي,چين

دولت چین امروز (شنبه) قانون مبارزه با جاسوسی را با هدف تشدید امنیت داخلی و نوسازی سیستم امنیت ملی این کشور تصویب کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، طبق این قانون مقام‌های چین اجازه دارند تا دارایی‌های مرتبط با فعالیت‌هایی که از نظر آنان برای کشور چین مخرب است، ضبط و یا توقیف کنند.

مقام‌های چین همچنین می‌توانند از سازمان‌ها و یا افراد بخواهند تا رفتارهایی که از نظر آنها برای منافع کشور چین مخرب است، متوقف کرده و یا اصلاح کنند. عدم تبعیت از این دستورات به ماموران اجرای قانون اجازه می‌دهد تا اموال افراد خاطی را مصادره کنند.

طبق اعلام سازمان امنیت کشور چین، به همراه داشتن و تملک هرگونه ابزار جاسوسی غیرقانونی خواهد بود. این سازمان درباره جزئیات این بند از قانون مذکور اطلاعات بیشتری منتشر نکرده است.

اگر چه دولت چین هم‌اکنون قوانین گسترده‌ای را برای حفاظت از اسرار امنیتی و اطلاعاتی در دست دارد اما مشخص نیست که قانون جدید تا چه اندازه قرار است اختیارات هیات‌های نظارتی را افزایش دهد. دولت چین برای اولین بار پس از 21 سال قانون امنیت ملی پیشین را بازنگری کرده و نام آن را نیز تغییر داده است.

تصمیم مذکور پس از نشست ماه گذشته حزب حاکم کمونیست چین اتخاذ شد که در آن وعده داد تا به دادگاه‌ها اختیارات بیشتری برای رسیدگی به پرونده‌های قضایی اعطا کند و از طرف دیگر از نفوذ مقام‌های غیر قضایی بر پرونده‌ها بکاهد.

از سوی دیگر دولت چین روز چهارم دسامبر را رسما به عنوان روز قانون اساسی و تعطیل عمومی تعیین کرد. این اقدام با هدف افزایش آگاهی مردم از قانون اساسی انجام شده است. طبق گزارش شینهوا، فعالان از این روز برای ارتقای قانون اساسی در سراسر چین استفاده خواهند کرد. دولت پکن از زمان تشکیل این کشور کمونیستی در 1949 چهار قانون اساسی را به مرحله اجرا گذاشته است که نسخه جدید آن در سال 1982 بازنگری شد.

اعلام این تعطیلی رسمی بخشی از کمپین "اجرای قانون" شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین است که هدف از آن نهادینه کردن اختیارات حزب حاکم برای مبارزه با فساد و ارتقای کارآمدی دولت اعلام شده است.

انتهای پیام

کد N561876