وزیر خارجۀ ایتالیا تعیین شد/ جانشین اشتون به دفتر کارش رفت

ایسنا نوشت:

"فدریکا موگرینی" امروز (شنبه) پس از استعفا از سمت وزارت امور خارجه ایتالیا، فعالیتش را در سمت مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر عهده گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری نووستی، وزارت امور خارجه ایتالیا در بیانیه‌ای اعلام کرد: فدریکا موگرینی استعفای خود را به عنوان وزیر امور خارجه و همکاری‌های بین‌المللی ایتالیا 31 اکتبر 2014 تسلیم دولت کرد.

وی کمی پیش از استفعا گفت: در این هشت ماهی که من وزیر امور خارجه ایتالیا بودم سیاست و دیپلماسی کشور پرماجرا بود.

فدریکا موگرینی 41 ساله به عنوان رئیس جدید سیاست خارجه اتحادیه اروپا منصوب شده است و امروز جانشین کاترین اشتون شد که از 2009 در این سمت بود.

وی مکرراً گفته بود که می‌خواهد اتحادیه اروپا یک بازیگر در روند صلح خاورمیانه باشد و یکی از مقام‌های مطلع به برنامه‌های موگرینی اعلام کرد، وی نخستین سفرش را به عنوان رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به سرزمین‌های اشغالی، رام‌الله و غزه در هفتم و هشتم نوامبر 2014 خواهد داشت.

وی همچنین احتمالاً با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین دیدار می‌کند و تمایل خود را برای افزایش نقش اتحادیه اروپا در روند صلح خاورمیانه پنهان نکرده است البته هنوز مشخص نیست که موگرینی با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در این سفر دیدار کند اما این سفر به سرزمین‌های اشغالی از چند جهت برای وی حائز اهمیت است و وی می‌تواند به راه اشتون و همکاری نزدیک با فلسطینی‌ها در زمینه مذاکرات صلح ادامه دهد.نخست‌وزیر ایتالیا به طور غیرمنتظره فردی با نام "پائولو جنتیلونی" را به عنوان وزیر خارجه جدید این کشور منصوب کرد.

در همین حال، پائولو جنتیلونی، جمعه شب به عنوان وزیر امور خارجه جدید ایتالیا از جانب ماتئو رنتزی، نخست‌وزیر این کشور منصوب و جایگزین فدریکا موگرینی شد.

جینتلونی به عنوان وزیر خارجه ایتالیا، یکی از اعضای ارشد در حزب دموکراتیک رنتزی است و نقش کلیدی را در دو ماه مانده به انتخابات به دست گرفتن ریاست اتحادیه اروپا در 31 دسامبر2014 ایفا می‌کند. وی نقش کلیدی در توافق با روسیه بر سر تامین گاز برای ایتالیا را برعهده دارد .

جنتیلونی 59 ساله در بحث‌های سیاسی چند هفته گذشته به عنوان کاندیدای پست وزرات امور خارجه ایتالیا مطرح نشده بود واین تصمیم از جانب نخست وزیر ناگهانی بوده است.

وی همچنین یکی از اعضای کمیته امور خارجی مجلس این کشور است و به خوبی انگلیسی صحبت می‌کند اما در دیپلماسی بین‌المللی کارشناس نیست.

تصمیم در انتخاب این فرد پس از دیدار رنتزی با جورجیو ناپولیتانو، رئیس جمهوری ایتالیا در روز پنج شنبه برای تصمیم گیری درباره انتخاب یک وزیر امور خارجه جدید اتخاذ شد.

5252

کد N561818