گلوبال پست:

ابراز نگرانی عمیق چین و کره جنوبی درباره پیشرفت های اخیر هسته‌ای کره شمالی

سیاسی

نماینده هسته‌ای کره جنوبی گفت که چین و کره جنوبی نگرانی خود را نسبت به پیشرفت‌های هسته‌ای اخیر کره شمالی ابراز کرده‌اند و هم‌چنین توافق کرده‌اند تا از رسیدن کره شمالی به پیشرفت‌های هسته‌ای دیگر و نیز تقویت سایت پرتاب موشک‌های بالستیکش،‌ جلوگیری کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و به نقل از گلوبال پست؛ هوانگ جون کوک،‌ نماینده هسته‌ای کره جنوبی پس از دیدار با وو داوی همتای چینی خود در پکن اظهار کرد: کره جنوبی و چین تلاش‌های مشترکی انجام خواهند داد تا به یک راه‌حل مناسب درباره برنامه تولید سلاح هسته‌ای کره شمالی دست یابند.

او که در جمع خبرنگاران حضور یافته بود ادامه داد: ما درباره پیشرفت‌های اخیر هسته‌ای و موشکی کره شمالی ابراز نگرانی کردیم. با توجه به اضطراری بودن این مساله، هر دو طرف توافق کرده‌اند که همکاری نزدیکی برای کندسازی روند ساخت سلاح هسته‌ای کره شمالی انجام دهند.

جون کوک تصریح کرد که کره جنوبی و چین هر گونه بهبود و گسترش توانایی‌های کره شمالی در ساخت سلاح هسته‌ای را تحمل نخواهند کرد.

به گزارش ایسنا؛ هفته پیش کورتیس اسکاپاروتی، ژنرال ارشد آمریکایی که فرمانده نیروهای آمریکایی مستقر در کره جنوبی است با ابراز نگرانی از پیشرفت‌های اخیر هسته‌ای کره شمالی اظهار کرده بود که هم اکنون کره شمالی به توانایی شبیه‌سازی کلاهک‌های هسته‌ای با قابلیت نصب بر روی موشک‌های بالستیک دست یافته است.

گفت‌وگوی 6 جانبه درباره موضوع هسته‌ای کره شمالی با حضور (کره جنوبی، کره شمالی،‌ آمریکا،‌ چین و روسیه) آخرین‌بار در دسامبر 2008 برگزار شد. از آن زمان کره شمالی دو آزمایش هسته‌ای انجام داده است.

انتهای پیام

کد N561816