صلاحیت‌های رئیس كل بانك مركزی به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید

سیاست داخلی

پیگیری بررسی موضوع حل معضل عزل و نصب رئیس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران كه كلیات آن قبلاً در مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسیده بود، در جلسه امروز نیز كه به ریاست آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تشكیل شد، ادامه یافت و جزئیات آن به تصویب رسید.

پیگیری بررسی موضوع حل معضل عزل و نصب رئیس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران كه كلیات آن قبلاً در مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسیده بود، در جلسه امروز نیز كه به ریاست آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تشكیل شد، ادامه یافت و جزئیات آن به تصویب رسید.


به گزارش ایلنا، در ابتدای جلسه، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان عالم، حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش به همه شیعیان عالم، مسلمانان، آزادگان جهان و به ویژه مردم متدین و شیعیان خالص مكتب اهل بیت(ع) در ایران گفت: ابعاد جامع حادثه عظیم و حماسی عاشورا و قیام حضرت امام حسین(ع) چون ریشه الهی و آسمانی دارد، با هیچ یك ازحوادث تاریخی كه تاكنون در جهان رخ داده است و هزاران و یا میلیون‌ها كشته بر جای گذاشته است و به تدریج به فراموشی سپرده می‌شود قابل قیاس نیست.


رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در تشریح تعبیر الهی ثارالله برای امام حسین(ع) گفت: همان‌گونه كه خون، مایه حیات در رگ همه موجودات و مخلوقات زنده خداوند است، آثار و بركات قیام حضرت اباعبدالله(ع) و یارانش نیز در حیات دینی تاریخ بشریت همواره جاری و ساری بوده و خواهد بود.


آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، قیام امام حسین(ع) و وقایع درس‌آموز ایام محرم و عاشورا را مشعلی فروزان و درخشنده برای تاریخ بشریت و آزادگان جهان توصیف كرد و گفت: هرچند در مقاطع مختلف تاریخ، ظالمان و مستبدان زیادی تلاش كرده‌اند كه این نور و مشعل را خاموش كنند، ولی نه تنها موفق به این كار نشده‌اند، بلكه این مشعل روز‌به‌روز مشعشع‌تر و فروزان‌تر شده است و همچنان چراغ راه و هدایت زندگی مسلمانان، مردم عالم و به ویژه شیعیان در مقابله با ظلم و استبداد خواهد بود.


عضو مجلس خبرگان رهبری، شور و اشتیاق روزافزون عزاداران حسینی برای تكریم این ایام و به ویژه مراسم باشكوه هیأت‌ها، عزاداری‌ها و نذر و نیازها را در سراسر جهان، موجب تعجب و تأمل جهانیان دانست و گفت: بهترین تعبیر درباره آثار شهادت امام حسین(ع) این است كه این واقعه، طراحی الهی دارد و معتقدیم كه انتقام خون به ناحق ریختة اباعبدالله و اصحاب باوفایش برای مقابله با ظلم و جور تا زمانی كه آخرین ظالم و آثار ظلم در زمین وجود دارد، گرفته نخواهد شد و تا نابودی ظالمان، خون امام حسین(ع) و یارانش در حال جوشش و پیام‌رسانی است.


آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نقش ایرانیان را كه از اول نهضت امام حسین(ع) و بعد از آن در انتقام‌گیری از عاملان جنایت‌های واقعه عاشورا مؤثر بودند، افتخارآمیز دانست و گفت: امیدواریم شاهد روزی باشیم كه با نابودی آخرین ظالم عالم، انتقام خون شهدای كربلا گرفته شود.


عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین در این جلسه، با گرامی‌داشت یاد و خاطره آیت‌الله مهدوی‌كنی، گفت: حقیقتاً ایشان شخصیتی مخلص و هوشمند از زمان مبارزه با رژیم طاغوت تا آخر عمر بودند و علاوه بر معلومات بالا، یكی از ویژگی‌های بارز ایشان كه در دوره مبارزه و زندان نیز شاخص بود، تشخیص درست و استواری قدم در عمل به تكلیف بود، هرچند دیگران آن را نپسندند.


رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله مهدوی‌كنی را نمونه خوبی از یك روحانی مسئول، باسواد و خدمتگزار خواند و بار دیگر فقدان ایشان را به همگان تسلیت گفت.


در ادامه جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام كه علاوه بر اكثریت اعضا، سران قوای مقننه و قضائیه، معاون اول رئیس جمهور، رئیس كل بانك مركزی و معاون حقوقی رئیس جمهور نیز حضور داشتند، موضوع بررسی جزئیات حل معضل عزل و نصب رئیس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی پیگیری شد و پس از بحث و بررسی جامع اعضا، موارد ذیل به عنوان ویژگی‌ها و صلاحیت‌های رئیس كل بانك مركزی به تصویب رسید:


الف: كفایت علمی (داشتن دكترا در یكی از رشته‌های اقتصادی، پولی و مالی)
ب: كفایت تجربی (داشتن 7 سال تجربه در سطوح سیاستگذاری و مدیریتی در حوزه‌های اقتصادی، پولی و مالی و یا 5 سال تجربه مدیریتی در حوزه‌های تخصصی بانك مركزی، مدیركل به بالا)
ج: داشتن حسن شهرت و توانایی انجام وظایف
د: نداشتن سابقه محكومیت مؤثر كیفری
ه: نداشتن تخلف مالی گسترده
در بخش بررسی و تشخیص نصب و شرایط عزل مقرر شد با پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی و تأیید هیأت دولت، رئیس جمهور تأیید و در مورد صدور حكم رئیس كل بانك مركزی اقدام نماید.
- دوره زمانی تصدی رئیس كل بانك مركزی 5 سال خواهد بود و انتخاب مجدد وی بلامانع است.
تبصره: رئیس جمهور جدید در ابتدای دوره می‌تواند بر طبق روال این قانون، رئیس كل بانك مركزی را كه بیش از یك سال دوره تصدی وی باقی مانده باشد، تغییر دهد.


ادامه این بحث در جلسه آینده مجمع پیگیری خواهد شد.

 

کد N561809