وزیر خارجه آمریکا : مذاکره با ایران بسیار سخت است/ من درباره حصول توافق امیدوارم

ایسنا نوشت:

وزیر امور خارجه آمریکا گفت به منظور برطرف کردن اختلافات بزرگ در مذاکرات هسته‌ای ایران قرار است اوایل ماه آینده با محمدجواد ظریف، همتای ایرانی‌اش دیدار کند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه در گفت‌و‌گو با شبکه خبری بلومبرگ، گفت که در چارچوب مذاکرات هسته‌ای ایران قرار است نهم نوامبر(18 آبان‌ماه) با محمدجواد ظریف، همتای ایرانی‌اش دیدار کند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: من درباره حصول توافق امیدوارم اما این مذاکرات بسیار سخت است و هنوز درباره برخی مسائل اختلافات اساسی وجود دارد.

جان کری معتقد است: ایران نباید به دنبال استفاده از دیگر مسائل شامل نقشش در جریان مقابله با نیروهای داعش در عراق به عنوان ابزار اعمال فشار در مذاکرات هسته‌ای باشد. اهمیت این مسئله برای جهان بسیار زیاد است و من امیدوارم که بتوانیم برای یافتن یک راهکار با یکدیگر تلاش کنیم.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: هر توافقی باید تمام راه‌ها برای دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را مسدود کند و زمان گریز هسته‌ای به اندازه‌ای باشد که ما فرصت کافی برای تضمین امنیت هر کسی که در این رابطه نگرانی دارد را داشته باشیم.

کری همچنین گفت: بگذارید از این برنامه برای ارسال پیامی شفاف به ایرانی‌ها استفاده کنم. این‌که این مسئله برای ما یک تصمیم سیاسی نیست بلکه یک تصمیم اصولی برای اثبات صلح‌آمیز بودن برنامه (هسته‌ای) است.

او ادامه داد: اگر بخواهید، اثبات این‌که برنامه شما صلح‌آمیز است سخت نیست؛ بنابراین، اهرم‌های خارجی شامل سوریه، داعش یا هر چیز دیگری ارتباطی با این مسئله ندارد و به هیچ وجه ما را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. ما مجموعه‌ای از معیارها را برای خود در نظر داریم.

او گفت: یک توافق نهایی باید چهارمسیری که به ایران اجازه می‌دهد به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند شامل تأسیسات غنی‌سازی در فردو و نطنز، راکتور آب سنگین در دست ساخت اراک و تأسیسات احتمالی مخفی در این کشور را ببندد.

کری در ادامه مسئولیت عدم حصول توافق نهایی با آمریکا و دیگر قدرت‌های جهانی را متوجه ایران دانست و گفت که این کشور باید اطمینان دهد برنامه هسته‌ای‌اش کاملاً برای اهداف صلح‌آمیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

او گفت: ما از ایرانی‌ها می‌خواهیم که به همان اندازه‌ای که اعلام کرده‌اند مسئولیت‌پذیر باشند و به همان میزانی که گفته‌اند برای شفافیت و اثبات ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای‌شان همکاری کنند.

بر اساس این گزارش جان کری، محمد جواد ظریف و کاترین اشتون نماینده گروه 1 +5 در مذاکرات هسته‌ای ایران قرار است 18 و 19 آبان‌ماه در عمان دیداری سه‌جانبه داشته باشند.

جن‌ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که ویلیام برنز و وندی‌شرمن، معاونان وزیر امور خارجه آمریکا و جیک سولیوان، مشاور ارشد دولت آمریکا قرار است کری را در این دیدار همراهی کنند.

انتظار می‌رود آخرین دور از مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5، هجدهم نوامبر در وین پایتخت اتریش آغاز شود.

 

23231

 

کد N561490