یک مقام مسئول در سازمان زندان‌ها:

متولی امر درمان در حوزه مواد مخدر باید مشخص شود

زندان,مواد مخدر

معاون اداره کل بهداشت و درمان سازمان زندان‌ها گفت: اولین چیزی که باید در برنامه ششم توسعه به آن توجه کرد این است که جرات نقد خود را داشته باشیم و اشکالات کار خود را بیابیم و از اینکه دیگران ما را نقد کنند، نترسیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ ابراهیمی اظهار کرد: در برنامه‌های قبلی وزن مناسبی به قسمت‌های مختلف مبارزه، درمان و پیشگیری داده نشد و توزیع اعتبارات و منابع به نسبت و متناسب با عملکرد دستگاه‌های مختلف نبود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر سازمان زندان‌ها حدود 41 هزار نفر را تحت درمان مبارزه با مواد مخدر دارد، ادامه داد: این در حالیست که در سال 81 که اصلا درمان‌های ضد مخدر نداشتیم آنچه به سازمان ما اختصاص یافت یک میلیارد و 200 میلیون تومان بود و در سال گذشته نیز با وجود 41 هزار نفر تحت درمان مبلغ اختصاص یافته به همین میزان بوده است؛ بنابراین هیچ تناسبی وجود ندارد.

ابراهیمی اظهار کرد: وزن دستگاه‌های مختلف و توزیع اعتبارات باید پیش‌بینی شده و دستگاه‌هایی که بار کاری زیادی دارند باید بتوانند از ردیف بودجه اختصاصی استفاده کنند تا با استفاده از آن کار درمان فرد را انجام دهند نه اینکه این پول را از خود فرد دریافت کنند.

وی با اشاره به اینکه سازمانی را با هزینه چند صد میلیونی برای سه ماه درمان راه انداخته و چشم خود را بر روی سازمان زندان‌ها که نصف موجودیش سوءسابقه مصرف مواد دارند بسته‌ایم و اعتبارات کافی در اختیارش قرار نمی‌دهیم، تصریح کرد: یکی از معضلات ما دسترسی به افراد در معرض خطر است و برای کاهش آسیب‌ها باید به افراد پرخطر دسترسی داشت، این در حالیست که در سازمان زندان‌ها به این افراد دسترسی داریم، اما اعتباراتی برای درمان، آموزش و پیشگیری آنها نداریم.

ابراهیمی یکی دیگر از مشکلات را در حوزه مبارزه با مواد مخدر مشخص نبودن متولی دانست و گفت: وزارتخانه و سازمان بهزیستی دائم بر سر این موضوع چالش دارند، اما باید متولی امر درمان در حوزه مواد مخدر مشخص شود و بودجه و ساختار لازم برای آن ایجاد شود و آن متولی پاسخگو باشد.

انتهای پیام

کد N561068