مدیرکل تبلیغات اسلامی استان بوشهر:

بسیاری از مشکلات به‌دلیل دوری از فریضه امربه‌معروف و نهی ازمنکر است

سازمان تبليغات,اسلام,دين,امر به معروف و نهي از منكر

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان بوشهر گفت: یکی از عواملی که باعث می‌شود تاثیر امر به معروف و نهی از منکر کم شود این است که شاید نتوانسته‌ایم دعوت به خوبی را به درستی انجام دهیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالرضا سروستانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با تسلیت ایام سوگواری امام حسین (ع) و با بیان این‌که «بزرگترین آمر به معروف و ناهی از منکر سید و سالار شهیدان است» اظهار کرد: امر به معروف و نهی از منکر دو فریضه الهی و دو محور از محورهای فروع دین اسلام است که در جهت تبیین و گسترش معارف الهی است.

وی تصریح کرد: امر به معروف و نهی از منکر در قرآن کریم و احادیث معصومین (ع) به وفور سفارش شده است. همانگونه که از معنا و مفهوم آن مشخص است دستور به خوبی‌ها و اعمالی که باعث سعادت و کمال بشر می‌شود معروف هستند و آنهایی که سبب سقوط و خواری و ذلت در جامعه می‌شود منکرات الهی هستند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان بوشهر ادامه داد: اینکه امر به معروف و نهی از منکر وظیفه چه کسانی است بسیار مهم و قابل تأمل است. طبق سفارش قرآن کریم تمام مسلمانان باید در راستای امر به معروف و نهی از منکر گام بردارند و آنگونه نباشد که فقط به اعمال خود بپردازند و جامعه را نبینند. پس امر به معروف و نهی از منکر همگانی است همچون اقامه نماز، روزه و حج.

سروستانی تاکید کرد: اگر واقعه عاشورا را بررسی کنیم می‌بینیم امام حسین (ع) جان خود را در راه امر به معروف و نهی از منکر فدا کردند که بدین وسیله بتوانند اسلام را نجات دهند. به نوعی امام حسین (ع) شهید شدند تا معروف‌ها در جامعه معیار باشد و منکری در جامعه نباشد. به وسیله ترویج امر به معروف و نهی از منکر است که سایر فرایض بنا نهاده می‌شود.

وی گفت: ‌امر به معروف و نهی از منکر آثار اجتماعی نیز دارد. امروزه بسیاری از آسیب‌ها و مشکلات اجتماعی، به دلیل دوری از این فریضه الهی است و متاسفانه در جامعه ما نسبت به این دو موضوع ادای وظیفه نشده است. مردم جامعه نباید نسبت به هم بی‌تفاوت باشند. همانگونه که در مسائل عاطفی به فکر یکدیگر هستیم باید در مسائل معنوی هم به یکدیگر اهمیت بدهیم و همگان باید احساس وظیفه کنند و فریضه امر به معروف و نهی ازمنکر در جامعه احیا شود و در این صورت است که می‌توانیم به رشد برسیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان بوشهر در ادامه با بیان این‌که «برای انجام هر فریضه‌ای در دین اسلام دستوراتی وجود دارد» افزود: امر به معروف و نهی از منکر آداب و شرایط خاص خود را دارد. یکی از شروط اساسی آن این است که آمر به معروف و ناهی منکر، خودش باید ابتدا به آنچه می‌گوید عمل کند.

سروستانی افزود: شرط بعدی آن این است که بدانیم امر به معروف و نهی از منکر ما تاثیرگذار است. یکی از عواملی که باعث می‌شود تاثیر امر به معروف و نهی از منکر کم شود این است که شاید نتوانسته‌ایم دعوت به خوبی را به درستی انجام دهیم. سیره امام حسین (ع) این بود که حتی در روز عاشورا هم با دشمنان خود جلساتی داشتند و آنها را دعوت به خوبی می‌کردند. امام از جنگ هراسی نداشت می‌خواست آنانی که به سمت اسلام نیستند را به درستی هدایت کند و آنها را نجات دهد.

وی در پایان گفت: ‌در امر به معروف و نهی از منکر مباحث عاطفی مهم است. اگر فردی را می‌بینید که مرتکب منکری شده باید از سر دلسوزی با او صحبت کنیم و آداب را به درستی رعایت کنیم و از مسائل روانشناسی بهره ببریم. امیدواریم امر به معروف و نهی از منکر در بین تمام افراد جامعه و دستگاه‌ها، ارگان‌ها و خانواده‌ها رواج پیدا کند و برای ترویج آن نباید از خود سلب مسئولیت کنیم و همگان باید در رابطه با آسیب‌هایی که در جامعه است خود را مسئول بدانیم.

انتهای پیام

کد N561045