جنبش فتح‌الله گولن "تهدید امنیتی" خوانده شد

تركيه

یک نهاد عالی امنیت ملی ترکیه علنا جنبش "خدمت" فتح‌الله گولن، روحانی مستقر در آمریکا و مخالف دولت آنکارا را به عنوان تهدید علیه امنیت ملی این کشور دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه حریت، شورای امنیت ملی ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: موارد مربوط به امنیت ترکیه، آرامش شهروندان و دستورات و احکام دولتی به تفصیل مورد بحث قرار گرفته است و با توجه به این موضوع، تاکید شده که مواجهه و رویارویی با دولت موازی منتسب به فتح الله گولن، رهبر جنبش خدمت باید همچنان ادامه یابد.

این شورا در نشستی 10 ساعته که بلندترین مدت در برگزاری نشست توسط این نهاد است و طی آن رهبران عالی رتبه مدنی و نظامی شرکت داشتند، جنبش فتح الله گولن و حامیان آن را تهدیدی علیه امنیت ملی ترکیه توصیف کرد.

این نخستین نشستی بود که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه ریاست آن را بر عهده داشت.

درگیری میان حامیان اردوغان و گولن سال گذشته میلادی و پس از آن آغاز شد که تحقیقات گسترده فساد و اختلاس علیه چهار وزیر کابینه اردوغان که نخست وزیر بود، صورت گرفت.

حامیان فتح الله گولن همچنین به ایجاد دولت موازی و شنود غیر قانونی مکالمات صدها هزار شهروند ترکیه‌ای از طریق اعضایشان در وزارت دادگستری و همچنین اداره‌های پلیس سراسر کشور متهم شده‌اند.

انتهای پیام

کد N560850