یک عضو کمیسیون کشاورزی:

قانون خاصی برای جلوگیری از صادرات محصولاتی با نیاز آبی بالا نداریم

یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت که قانون خاصی برای جلوگیری از صادرات محصولاتی مثل هنوانه، که نیاز آبی بالایی دارند، وجود ندارد.

علی‌محمد بزرگواری در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خایسنا در پاسخ به سوالی درباره جلوگیری از صادرات آب مجازی تحت عنوان محصولات آب بر اظهار کرد: اگر بتوانیم، پاسخگوی نیاز داخلی باشیم، در هر اقلامی بتوانیم صادر کنیم، کار خوبی است.

بزرگواری تاکید کرد:این که بتوانیم در خیلی از صیفی‌جات، قدم را جلوتر بگذاریم و بتوانیم گندم را هم صادر کنیم، خواسته نظام است؛ خواسته همه دلسوزان نظام، حضرت امام، مقام معظم رهبری و همه روسای جمهور قبلی است. همه دوست دارند که کشاورزی ما پاسخگو باشد و بتوانیم در کشاورزی به خودکفایی برسیم، آن موقع است که می‌توانیم استقلال کامل داشته باشیم.

وی توضیح داد: در محصولی مثل هندوانه، در یکی دو سال گذشته توانستیم هم پاسخگوی نیاز داخلی باشیم و هم به کشورهای خارجی صادر کنیم. در این محصول خاص، کشاورزان ما، بیش از مصرف، تولید کرده‌اند به همین دلیل اشکالی ندارد که مازاد آن را صادر کنیم.

این نماینده مجلس با اشاره به بحران آب تاکید کرد: باید سعی کنیم آب‌های اصلی را مهار کنیم. اگر بتوانیم این کار را انجام دهیم می‌توانیم به خودکفایی برسیم و محصولاتی از این قبیل را هم تولید و هم صادر کنیم.

انتهای پیام

کد N560536