عضو کمیسیون امنیت ملی:

غرب تصور می‌کند برای به نتیجه رسیدن مذاکرات تحریم‌ها باید برقرار باشد

مذاكرات ايران و گروه 1 5

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید غربی‌ها مبنی بر لزوم تعلیق برخی فعالیت‌های هسته‌ای ایران برای برداشتن کامل تحریم‌ها، را جنگ روانی علیه ایران توصیف کرد.

نوذر شفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: توافقنامه ژنو مسیر را مشخص کرده است، بر اساس این توافقنامه، تحریم‌ها باید برداشته شود؛ اگرچه راجع به مراحل آن بحث وجود دارد، اما به هیچ عنوان گفته نشده که برداشتن تحریم‌ها به شکل مرحله‌ای و بلندمدت باشد.

وی با بیان این‌که غنی‌سازی، رفع دغدغه‌های غرب و برداشتن تحریم‌ها در توافقنامه ژنو پیش‌بینی شده است، خاطرنشان کرد: بهتر است غربی‌ها بیش از این‌که در حاشیه صحبت کنند، در متن توافقنامه سخن بگویند تا اختلافی ایجاد نشود.

این نماینده مجلس یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران بر اساس ان‌پی‌تی نباید تحریم شود و بر اساس توافقنامه ژنو هم تحریم‌های وضع شده باید برداشته شود، اما آنها تمایل دارند به هر نحو ممکن ایران را تحت فشار قرار دهند. برداشت‌شان هم این است که تداوم تحریم‌ها اثرگذار است، پس اگر مذاکرات بخواهد به نتیجه برسد باید تحریم‌ها برقرار باشد.

شفیعی ادامه داد: غربی‌ها تحریم را ابزاری می‌دانند که به آنها کمک می‌کند فشار بیشتری به ایران بیاورند و ایران را وادار به پذیرش خواسته‌هایشان کنند پس این جایگاه تحریم‌ها در ذهن آنهاست که باعث می‌شود آنها روی این موضوع پافشاری کنند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: یکی از دلایلی که جمهوری اسلامی راه مذاکره را در پیش گرفت این بود که ضمن اعتقاد به مذاکره، بهانه به دست کسی ندهیم. اکنون هم به رغم همکاری‌ها و انعطاف‌پذیری ایران ما مجددا مورد اتهام واقع شده‌ایم و بخشی از جنگ روانی است که غربی‌ها علیه ایران به راه انداخته‌اند.

انتهای پیام

کد N560521