اعلام حالت فوق‌العاده در بورکینافاسو و امتنای رئیس‌جمهور از استعفا

در پی اعتراضات خشونت‌آمیز در پایتخت بورکینافاسو، رئیس‌جمهوری این کشور با اعلام منع آمد و شد تلاش کرد تا به اعتراضات مردمی پایان دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری راشا تودی، مردم معترض در شهر «واگادوگو» پایتخت بورکینافاسو، با حضور در خیابان‌ها ساختمان‌های دولتی را به آتش کشیدند و به سمت اقامتگاه بلیس کامپائوره، رئیس‌جمهوری بورکینافاسو حمله کردند.

این اعتراضات پس از آن انجام شد که کامپائوره برنامه خود را برای تمدید حکومت 27 ساله‌اش در این کشور غرب آفریقا اعلام کرد.

رئیس‌جمهوری بورکینافاسو با رد درخواست اپوزیسیون کشورش برای استعفا، از آنها درخواست کرد تا به اعتراضات خیابانی پایان دهند.

هزاران تن از معترضان بورکینافاسو روز پنج‌شنبه به ساختمان پارلمان حمله کرده و ساختمان تلویزیون دولتی را به هم ریختند و این شبکه تلویزیونی را مجبور کردند تا پیش از رای‌گیری برنامه‌ریزی شده برای حکمی که به رئیس جمهوری این کشور اجازه می‌دهد تا حکومت 27 ساله خود را برای دوره دیگر تمدید کند، پخش خود را متوقف کند.

این معترضان به سمت دفتر ریاست جمهوری در حرکت بودند که یک هلی‌کوپتر دولتی بر فراز آن‌ها به پرواز درآمد و به سمت آن‌ها گازهای اشک‌آور شلیک کرد.

این تغییر به بلیس کامپائوره، رئیس جمهوری بورکینافاسو که در پی کودتای سال 1987 میلادی زمام امور را به دست گرفته اجازه می‌دهد تا مجددا در انتخابات سال آتی شرکت کند.

انتهای پیام

کد N560438