سوزان رایس: روابط واشنگتن با اسرائیل از همیشه قوی‌تر است

عراق,سوريه,آمريكا

مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: روابط واشنگتن با اسرائیل در حالت بحرانی است اما این روابط در حقیقت از بسیاری جهات نسبت به همیشه قوی‌تر و محکم‌تر است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا در مصاحبه‌ای در نشست عقاید واشنگتن گفت: روابط اسرائیل و آمریکا از سطح بی‌سابقه‌ای از همکاری و تبادل اطلاعات درباره مسائل مربوط به منافع مشترک از جمله برنامه اتمی ایران و ظهور داعش بهره‌مند است.

وی افزود: این مساله‌ای است که به طور بی‌سابقه در دولت واشنگتن توسعه یافته است. البته مسائلی وجود دارد که ما و اسرائیل بر سر آن اختلاف نظر داریم. یکی از برجسته‌ترین این مسائل مساله شهرک سازی‌هاست که آمریکا سال‌ها دیدگاه متفاوتی نسبت به این شهرک‌سازی‌ها و مشروعیتی که دولت اسرائیل به آن‌ها می‌دهد، داشته است.

سوزان رایس افزود: آمریکا سالهاست که این فعالیت‌های شهرک سازی‌ها را غیرقانونی و اقدامی مضر برای روند صلح تلقی کرده است. مشخصا دولت تل‌آویو در این باره دیدگاه متفاوتی دارد و هنگامی که بیانیه‌هایی را در این باره منتشر می‌کند ما مجبوریم نسبت به آن‌ها اظهارنظر کنیم.

سوزان رایس در رابطه با مساله داعش نیز گفت: ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری آمریکا متشکل از 60 کشور داعش را نابود خواهد کرد.

وی افزود: پایان این مساله این گونه خواهد بود: نخست آنکه داعش که در حال حاضر تهدیدی جدی نه تنها برای عراق، سوریه و کشورهای همسایه بلکه برای‌ آمریکا و اروپا محسوب می‌شود دیگر پایگاه عملیاتی امنی در مناطق مهم نخواهد داشت چرا که همان طور که مشاهده کرده‌ایم چنین پایگاه‌های امنی که شبه نظامیان خارجی و دیگران را به خود جذب می‌کنند در حال حاضر می‌توانند تروریسم و دیگر فرم‌های خشونت را صادر کنند.

رایس مدعی شد: البته این مساله راه حلی برای مشکل سوریه نیست. این کار تنها فرصتی به دولت جدید عراق و رهبری آن می‌دهد تا کشور را متحد و با ثبات کند. در نتیجه عراق قادر خواهد بود تا موانع مهم را از سر راه برداشته اما این مساله همچنان چالشی برای سوریه باقی خواهد ماند.

وی افزود: جنگ سوریه سه سال پیش به دنبال اعتراضات صلح آمیز علیه حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه آغاز شد که با واکنش شدید نیروهای دولت مواجه شد. مسائل سیاسی که در مرکز جنگ سوریه باقی مانده‌اند کماکان ادامه خواهند داشت. اکثر جمعیت سنی از قدرت برکنار شده‌اند. هیچ روند دموکراتیکی وجود ندارد.هر گونه راه حلی در سوریه نیازمند برکناری بشار اسد است.

انتهای پیام

کد N560231