جواد لاریجانی در دیدار با رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل:

باید مکانیزم یو.پی.آر را از رویکردهای سیاسی دور نگه داشت

سیاست خارجی,جواد لاریجانی

جمهوری اسلامی ایران از مکانیزم یو.پی.آر حمایت کرده و آن را موجب ارتقاء و توسعه حقوق بشر می داند و به همین دلیل معتقد است که باید به این مکانیزم فرصت کافی داده شده و اجازه داده نشود تا برخی کشورها با روش ها و رویکردهای سیاسی آن را تحت تاثیر قرار داده و این مکانیزم موثر را تضعیف کنند.

دبیر ستادحقوق بشر کشورمان در دیدار با رئیس دوره ای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو، بر دور نگه داشتن مکانیزم یو.پی. آر از رویکردهای سیاسی تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، محمدجواد لاریجانی در این دیدار که دکتر نذیری سفیر و نماینده کشورمان در مقر اروپایی سازمان ملل و جمع دیگری از مسئولان ایرانی او را همراهی می کردند گفت: جمهوری اسلامی ایران دور دوم گزارش ملی یو.پی.آر خود را در حالی به شورای حقوق بشر ارائه می کند که کلیه توصیه های مطرح شده از سوی کشورهای عضو در دور اول را مد نظر قرار داده است.

لاریجانی با اشاره به اینکه ایران تعامل گسترده و خوبی با کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل دارد گفت: جمهوری اسلامی ایران از مکانیزم یو.پی.آر حمایت کرده و آن را موجب ارتقاء و توسعه حقوق بشر می داند و به همین دلیل معتقد است که باید به این مکانیزم فرصت کافی داده شده و اجازه داده نشود تا برخی کشورها با روش ها و رویکردهای سیاسی آن را تحت تاثیر قرار داده و این مکانیزم موثر را تضعیف کنند.

در این دیدار بودلر اندونگه رئیس دوره ای شورای حقوق بشر سازمان ملل که از کشور گابن است ضمن تقدیر از حضور دکتر لاریجانی و هیأت عالیرتبه ایران در بیستمین نشست یو.پی.آر حقوق بشر ابراز امیدواری کرد که برنامه یو.پی آر ایران که روز جمعه آتی در دستور کار شورای حقوق بشر قرار دارد سازنده و مطلوب باشد.

اندونگه همچنین ضمن تقدیر از همکاری های سازنده ایران با مکانیزم های شورای حقوق بشر و کلیدی بودن و مهم بودن تداوم این همکاری ها، بر حفظ اعتبار و بیطرفی مکانیزم یو.پی آر و ضرورت تقویت این مکانیزم ها از سوی همه کشورها تاکید کرد.

کد N559786