/رابطه ایران و آمریکا، چالش‌ها و دورنما/

جمشیدی: سیاست خارجی فعال بر نوع ادارک آمریکا از ایران تاثیر گذار است

استادیار دانشکده‌ی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت: سیاست خارجی فعال می‌تواند بر نوع ادارک آمریکا از ما تاثیر بگذارند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد جمشیدی صبح چهارشنبه در نخستین همایش سال تحصیلی 94-93 دانشگاه تهران با عنوان "رابطه ایران و آمریکا، چالش‌ها و دورنما" افزود:‌ آمریکا یک بازیگر بین‌المللی و منطقه‌ای است که دارای منافع و تهدید‌های جدی است. این کشور بازیگری است که باید به منافع مختلف خود نگاه کند و ایران بخشی از ماتریس راهبردی آن است. آمریکا به عنوان بازیگر راهبردی ایران را بخشی از پازل خود می‌بیند.

او ادامه داد: آن چه در دولت اوباما و اواخر دولت بوش دیده می‌شود، این است که کانتکس منطقه‌یی جنس روابط ایران و آمریکا را شکل داده و در واقع مسائل منطقه‌یی عامل تعیین کننده در روابط دو کشور است و آمریکا نیز به دنبال مهار ایران است. از نگاه آمریکا افزایش احتمالی قدرت ایران برای این کشور خطرناک است. ازاین رو تحولات خاورمیانه برای آمریکا از اهمیت بسیاری برخوردار است.

این استاد دانشگاه افزود: با توجه به تحولات منطقه آن چه از ویژگی‌های بارز منطقه‌ی جدید به شمار می‌روند آن است که به جای دولت‌ها مردم بازیگران اصلی هستند که این وضعیت از نظر آمریکایی‌ها مشکل‌ساز است و این وضعیت موجب شده تا بنا به گفته‌ی خود آمریکایی‌ها تحولات طولانی شود. این درک آمریکا از منطقه که درکی بلند مدت و راهبردی است بر سیاست آمریکا در قبال ایران تاثیر گذاشته است. نگاه آمریکا به منطقه مثل یک زخم چرکین است که چرکش بیش‌تر می‌شود و راهکار آمریکا در این خصوص آن است که نباید به این زخم دست زد بلکه باید این زخم کاملا رشد کند تا خودش تخلیه شود.

جمشیدی تصریح کرد: در رابطه با ایران باید گفت، اگر ایران بتواند در منطقه به بازیگر فعالی تبدیل شود حتما آمریکا در مقابلش می‌ایستد. بنابراین آمریکا یا باید به مقابله با آن و یا به مصالحه و یا مدیریت بپردازد. مقابله که همان جنگ است و مصالحه هم اگر به معنای پذیرش نقش ایران باشد باعث می‌شود ایران به عنوان ضرورت یک الگو معرفی شود که آمریکایی‌ها آن را نمی‌پذیرند؛ بنابراین آمریکایی‌ها راهبردشان در قبال ایران بر درون‌گرا کردن ایران است.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها با توجه به تحولات موجود در منطقه استراتژی تشدید فشار و پرهیز از جنگ با ایران را در پیش گرفتند و اگر سطح تحلیل منطقه‌یی و نگاه آمریکا مطرح باشد توافق ژنو هم استراتژی آمریکا را حل نمی‌کند و در این حالت تحریم ابزاری راهبردی است.

این استاد دانشگاه در بخش دیگری ازسخنانش درباره این که مهم‌ترین الزامات برای ما چیست؟ گفت: اول این که باید تلاش کنیم نوع ادارک و محاسبات آمریکا را از خودمان تغییر بدهیم و رفتارهای تعاملی را ضعف تلقی نکنیم . دوم این که آمریکایی‌ها با توجه به واقعیت‌های موجود تمایل و اراده‌ی سیاسی برای بهبود در روابط دو جانبه با ایران را ندارند و در این راستا تحریم‌ها را هم برنداشتند. بنابراین چشم اندازی برای بهبود روابط موجود نیست. بنابراین به نظر من به جای پرداخن به آمریکا باید به استراتژی آمریکا که همان یارگیری است بپردازیم و آن را خنثی کنیم. علاوه بر آن در دوره‌ای که منطقه در حال قلیان است نیازمند سیاست خارجی فعال هستیم چرا که سیاست خارجی بسیار فعال می‌تواند بر نوع ادارک آمریکا از ما تاثیر بگذارند. در غیر این صورت علائمی که نشان دهنده ضعف باشد موجب بن‌بست در مسیر می‌شود.

انتهای پیام

کد N559345