فاضل میبدی در گفت وگو با ایلنا مطرح کرد؛

بعضی می خواهند آیت الله هاشمی از کاندیداتوری خبرگان منصرف شود

سیاست داخلی,خبرگان رهبری,فاضل میبدی

ریاست آیت الله هاشمی رفسنجانی باعث ایجاد تعادل سیاسی در خبرگان رهبری و کشور خواهد شدچرا که آقای هاشمی از افراد سابقه دار انقلاب بوده، پیچ و خم سیاست را خوب می شناسد و بلد است. در میان کسانی که الان می خواهند خودشان را به عنوان رئیس و نائب رئیس مطرح کنند بهترین فرد برای ریاست آقای هاشمی رفسنجانی و بهترین فرد برای نائب رئیسی هم خود آقای روحانی رئیس جمهور است، چرا که این ها بر اساس جریان اعتدال در حال حرکت بوده و دور از افراط و تفریط هم هستند.

ایلنا: عضو هیئت علمی دانشگاه مفید قم، گفت: در میان کسانی که الان می خواهند خودشان را به عنوان رئیس و نائب رئیس مجلس خبرگان مطرح کنند، بهترین فرد برای ریاست، آقای هاشمی رفسنجانی و بهترین فرد برای نائب رئیسی هم خود آقای روحانی رئیس جمهور است، چرا که هر دوی آن ها بر اساس اعتدال سیاسی حرکت کرده و دور از افراط و تفریط هم هستند.

حجت الاسلام و المسلمین محمدتقی فاضل میبدی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا در قم، با اشاره به مباحث مطرح شده پیرامون تعیین ریاست مجلس خبرگان رهبری، اظهار داشت: به نظرم قرار گرفتن آیت الله هاشمی رفسنجانی در جایگاه ریاست مجلس خبرگان رهبری، اثرات خیلی مثبتی برای مجلس خبرگان و همین طور کشور دارد، چرا که بالاخره آقای هاشمی از افراد سابقه دار انقلاب بوده، پیچ و خم سیاست را خوب می شناسد و بلد است.

وی افزود: به نظرم در این جریانات و شخصیت هایی که برای ریاست خبرگان رهبری مطرح می شود، آقای هاشمی رفسنجانی مصالح کشور را بیشتر در نظر می گیرد و خیلی به دنبال مسائل جناحی و حزبی نیست؛ البته کسان دیگری که این روزها زیاد سخن می گویند که مثلا آقای هاشمی رفسنجانی کاندیدای ریاست خبرگان نمی شود و...، این ها به دنبال مسائل حزبی و جناحی خاص خودشان هستند و می خواهند آقای هاشمی از حضور در انتخابات منصرف شود اما آقای هاشمی رفسنجانی شخصیت فراجناحی و فراحزبی و یک شخصیت کاملا ملی است و انتظار بیشتر مردم هم این است که بعد از رحلت آیت الله مهدوی کنی، آقای هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس خبرگان شود.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که ریاست آیت الله هاشمی رفسنجانی باعث ایجاد تعادل سیاسی در خبرگان رهبری و کشور خواهد شد، گفت: قطعا با ریاست ایشان در مجلس خبرگان، نفوذی که ایشان در داخل و خارج از کشور دارد، بیشتر می شود و از این رو می توان از این شرایط برای حفظ مصالح کشور بهره برداری بیشتری کرد؛

فاضل میبدی با بیان این که افراد دیگری غیر از آیت الله هاشمی رفسنجانی که در مذان ریاست خبرگان هستند مسلما این ها نمی توانند خیلی در جهت مصالح ملی حرکت کنند، گفت: این افراد به دلیل این که نفوذ ندارند، قابل مقایسه با آیت الله هاشمی رفسنجانی نیستند. اما از آن طرف آیت الله هاشمی رفسنجانی یک چهره خیلی شناخته شده و سیاسی و مورد حمایت مرحوم امام خمینی(ره) بوده بر حسب سوابق و نفوذی که ایشان در بین مردم و در سطح مناسبات منطقه و عرصه بین الملل دارد، ریاست ایشان بیشتر به نفع مصالح ملی کشور خواهد بود.

وی گفت: قطعا اکثر نمایندگان خبرگان رهبری هم به ایشان رأی می دهند، چون آقای هاشمی رفسنجانی، در بین روحانیت سنتی هم محبوبیت خودش را حفظ کرده است؛ از طرفی حس می کنم حتی در بین مراجع قم، آقای هاشمی رفسنجانی چهره شناخته شده تر و محبوب تری است.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: به هر حال افرادی که الان خیلی در خصوص ریاست خبرگان رهبری ادعا می کنند، هیچ سابقه ای در انقلاب ندارند و چند سالی است که دارند مطرح می شوند؛ از طرفی در جهت شناخت الفبای سیاسی هم در مقایسه با آقای هاشمی رفسنجانی، خیلی نمره پایینی دارند؛ این افراد ممکن است که نتوانند تصمیماتی که در رابطه با منافع ملی هست اتخاذ کنند و در صورت به دست گرفتن هیئت رئیسه خبرگان رهبری، دعواهای جناحی و حزبی ممکن است در آن جا حاکم شود و کار ملک و ملت را به جاهایی که نباید برساند، می رسانند.

فاضل میبدی با بیان این که ریاست مجلس خبرگان رهبری و همین طور هیئت رئیسه آن خیلی مهم است چرا که این نقطه، نقطه حساسی است، گفت: در میان کسانی که الان می خواهند خودشان را به عنوان رئیس و نائب رئیس مطرح کنند بهترین فرد برای ریاست آقای هاشمی رفسنجانی و بهترین فرد برای نائب رئیسی هم خود آقای روحانی رئیس جمهور است، چرا که این ها بر اساس جریان اعتدال در حال حرکت بوده و دور از افراط و تفریط هم هستند.

وی با بیان این که ریاست هاشمی رفسنجانی و نائب رئیس روحانی در مجلس خبرگان، عرصه را بر افراطیون تنگ می کند، گفت: آقای هاشمی رفسنجانی و آقای روحانی علاوه بر این که در موضع اعتدال سیاسی هستند، روابط فکری بسیار نزدیکی با هم دارند و از این رو مناسب ترین گزینه ها از نظر مصالح ملی، برای جایگاه ریاست و نائب رئیسی مجلس خبرگان رهبری، همین دونفر هستند.

کد N559310